reklama

UKE chce ukrócić sprzedawanie „kotów w worku” przez operatorów

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Dziś kończy się okres oczekiwania Urzędu Komunikacji Elektronicznej na uwagi przedsiębiorstw telekomunikacyjnych do memorandum o jakości usług. Projekt memorandum jest wynikiem pracy regulatora i zainteresowanych podmiotów prowadzących działalność na rynku telekomunikacyjnym w Polsce, co ma na celu opracowanie wymagań dotyczących informacji o jakości i dostępie usług — krótko mówiąc chodzi o to, żeby klient decydując się na łącze od danego dostawcy wiedział jakie transfery są możliwe w jego miejscu zamieszkania. Memorandum obejmie wykaz i definicje różnych wskaźników jakości usług, opis metodologii pomiaru i sposób podawania ich do wiadomości publicznej, na przykład w ofertach. Działania wpisują się w wymagania Unii Europejskiej w sprawie ochrony konsumentów. Prace nad Memorandum zostały rozpoczęte w maju, konsultacje środowiskowe trwały przez ostatni tydzień.

Memorandum ma formę oświadczenia woli przez wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców na naszym rynku i prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, że chcą i będą robić wszystko, aby klient nie dostał „kota w worku”. Celem jest zagwarantowanie kupującemu usługi, że otrzyma w jasny i zrozumiały sposób opisany minimalny poziom jakości usług telekomunikacyjnych, co, jak wiemy, często nijak się ma do zapewnień z reklam. Operatorzy zobowiążą się do zbadania swoich możliwości w różnych miejscach i warunkach oraz do przedstawiania tych danych w taki sposób, aby można było oferty porównywać i zapewnić zdrową konkurencję — stąd potrzeba opracowania identycznych i obiektywnych metod pomiarowych oraz wspólnych dla wszystkich wskaźników.

W dokumencie uwzględniono już uwagi wielu przedsiębiorców, tekst w wersji sprzed tygodnia można znaleźć (PDF) na stronie UKE. Na 20 października Magdalena Gaj, prezes UKE, zaplanowała zaproszenie do podpisania memorandum zainteresowanych przedsiębiorców. Podpisanie memorandum jest dobrowolne, ale operatorzy, którzy się na to zdecydują, z pewnością zyskają w oczach klientów dodatkowe punkty za szczerość. Memorandum jest wstępem do przygotowywanej właśnie ustawy, która wymusi takie zachowanie i da UKE instrumenty pozwalające nakładać kary za niedopełnienie obowiązków.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama