Szybkie i niedrogie: takie są polskie łącza internetowe, przynajmniej wg UKE

Szybkie i niedrogie: takie są polskie łącza internetowe, przynajmniej wg UKE

Szybkie i niedrogie: takie są polskie łącza internetowe, przynajmniej wg UKE
30.06.2016 13:54

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił swój najnowszyraport o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce za 2015 rok.Potwierdza on tezy wynikające z ostatniego raportuCBOS-u. Liczba użytkowników stacjonarnego Internetu stoi wmiejscu, a nasycenie usługami dostępu do Internetu przekroczyło wnaszym kraju 100%. W tej sytuacji operatorom pozostaje jedynie walkao utrzymanie dotychczasowych klientów i inwestowanie w mobilnydostęp, gdzie wciąż potencjał do wzrostu jest niemały.

Obraz

Z badań UKE wynika, że po raz pierwszy od kilku lat odnotowanowzrost przychodów telekomów. Łączna wartość rynkutelekomunikacyjnego w Polsce wyniosła 39,5 mld zł. Oczywiście niewszystkie segmenty rozwijały się równomiernie, np. wartość telefoniistacjonarnej skurczyła się w tym czasie o 13%, a liczbaużytkowników telefonów z kabelkiem – o pół miliona.

Obraz

Dostęp do Internetu

Z dostępu do Sieci w zeszłym roku korzystało w naszym krajublisko 14 mln osób, o 900 tys. więcej, niż rok wcześniej. Wofertach można przebierać, wskaźnik nasycenia usługami dostępudo Internetu w przeliczeniu na gospodarstwa domowe wyniósł 102%, o11,6 p.proc. więcej niż rok wcześniej. Praktycznie nie zmieniłasię przez rok liczba użytkowników łączy stacjonarnych (7,13mln), cały wzrost przypadł na mobilnych (z 5,79 do 6,67 mln).

Obraz

Jeśli chodzi o szybkość, to w porównaniu do reszty kontynentunie wypadamy wcale źle. W 2015 r. niemal 61% użytkownikówkorzystało z Internetu przez łącza o prędkości większej niż 10Mb/s. 24% miało łącza o szybkości od 10 Mb/s do 30 Mb/s, 26%korzystało z łączy od 30 Mb/s do 100 Mb/s. Coraz więcejinternautów może pochwalić się łączami superszybkimi, tj. ponad100 Mb/s. W ubiegłym roku korzystało z nich 11% użytkowników.

Obraz

Za to wszystko płacimy względnie niewiele, w każdym zprzedziałów poniżej średniej europejskiej – szczególnie towidać dla tego najszybszego dostępu do Internetu. Polscy internauciza łącza ponad 100 Mb/s płacili w 2015 roku średnio 32,27 euro,podczas gdy europejska średnia to 38,71 euro.

Obraz

Jeśli chodzi o technologie dostępu do Internetu, to jak możeciesię spodziewać, wzrosła popularność modemów komórkowych(przychody z tytułu mobilnego świadczenia dostępu do Sieci wzrosłymiędzy 2014 a 2015 o około 4%), spadła za to popularność dostępuprzez łącza xDSL (o 200 tys. abonentów). Wzrosła za topopularność modemów kablowych, ale skromnie, o 100 tys. abonentów.Rośnie liczba użytkowników łączy światłowodowych, w 2015 r.było ich 310 tys, o 140 tys. więcej niż rok wcześniej.

Obraz
Obraz
Obraz

Największym operatorem internetowym pod względem liczbyużytkowników pozostaje Orange, z którego usług korzystało w 2015r. 30% internautów. Drugi w kolejności jest Polkomtel (9,2%),trzecie i czwarte miejsce ex equo przypadło P4 i T-Mobile (po 7,6%)– tyle że ten pierwszy przez rok zyskał, a ten drugi stracił. Tooczywiście wyniki uwzględniające zarówno łącza stacjonarne jaki komórkowe, gdy ograniczymy się tylko do stacjonarnego dostępu doInternetu, to wówczas w pierwszej trójce znalazły się Orange(29,9%), UPC (14,6%) oraz Netia (7,7%).

Usługi mobilne

W 2015 r. w bazach telekomów zapisane było 56,6 mln kart SIM, codaje poziom nasycenie telefonią komórkową na poziomie 147,2%.Widzimy więc spadek o 3 p.proc. w stosunku do roku 2014,niekoniecznie jednak związany z odchodzeniem klientów, lecz raczejz robieniem porządków w bazach abonenckich.

Operatorzy komórkowi biedy nie muszą się obawiać. Wciąż towłaśnie telefonia mobilna przynosiła największy przychód zcałego rynku telekomunikacyjnego, mimo że łączna wartośćkomórkowych usług nieco zmalała – głównie za sprawąograniczenia przychodów z rozmów głosowych, roamingu i SMS-ów (cowcale nie oznacza, że SMS-ów wysyłano mniej, bo średnio po 83miesięcznie na użytkownika, po prostu usługa stała się mniejdochodowa).

Obraz

Rynek podzielony jest w miarę po równo: liderem jest OrangePolska (27,7% zarejestrowanych kart, 28,1% wygenerowanego ruchu), aleo dziwo nie przekłada się to na przychody, gdyż najwięcej zmobilnego tortu (27,9%) wziął dla siebie Polkomtel, dla Orangeprzypadło 26,7%. Najsłabszym spośród czterech dużych operatorówbył w 2015 r. T-Mobile.

Obraz

Wyniki te mogą się jednak łatwo zmienić z roku na rok –mieszkańcy Polski nie wydają się być specjalnie wierni swoimoperatorom. Dzięki możliwości swobodnego przenoszenia numerów, w2015 r. zmieniło operatora 1,65 mln abonentów telefonii komórkowej.

Pozostałe ciekawostki z raportu

Rośnie na pewno wartość rynku tzw. usług wiązanych – w 2015r. ponad 5,9 mln użytkowników korzystało z tzw. pakietów, tj. 2mln więcej niż rok wcześniej. Operatorzy zarobili na tym niemal 3mld złotych.

Rynek telefonii stacjonarnej wyraźnie się kurczy, a zarazemwciąż mamy jedne z najtańszych telefonów stacjonarnych w Europie,średnio nawet o 20 euro mniej miesięcznie, niż średnia dla EU.

Wzrosła też liczba użytkowników usług VoIP we własnychsieciach telekomunikacyjnych operatora, z takiej formy komunikacjikorzystało w 2015 r. już niemal milion użytkowników, jednak cociekawe, jednocześnie zmniejszyła się ich aktywność – dzwonilimniej (o 8%), a operatorzy na tym mniej zarobili (o 9%).

Jaka przyszłość czeka ten nasz wydawałoby się wysoce stabilnyrynek telekomunikacyjny? UKE prognozuje wzrost przepustowości łączi co za tym idzie, rosnącą dynamikę przyrostu wolumenu transmisjidanych. To nie tylko kwestia przesyłania sobie zdjęć z kamer 20Mpix i więcej, ale też rosnącej popularności Internetu Rzeczy –te wszystkie rozmawiające ze sobą maszyny mogą poważnie obciążyćinfrastrukturę. Na horyzoncie jest też upowszechnienie siępołączeń w technologii VoLTE oraz udostępniania usług z siecikomórkowych po Wi-Fi.

Kompletny, 72-stronicowy raport możecie pobrać ze stron UrzęduKomunikacji Elektronicznej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)