UMPC - sukces czy porażka?

Strona główna Aktualności

O autorze

Gdy opadły już emocje związane z ujawnieniem przez Microsoft projektu Origami, analitycy zastanawiają się, z jakim efektem nowe urządzenie o ostatecznej nazwie Ultra-Mobile PC zostanie wprowadzone na rynek. To zaś stanie się już wkrótce - pierwszy UMPC firmy Samsung z systemem Windows XP na pokładzie ma trafić do brytyjskich sklepów 1 czerwca. Cena została ustalona na 799 funtów.

Analitycy wierzą, że nowy produkt wzbudzi zainteresowanie ze strony klientów i spotka się z popytem głównie ze strony tych, którzy chętnie widzieliby u siebie jakieś podręczne, multimedialne urządzenie, z większymi możliwościami niż telefon czy palmtop, ale mniejsze od standardowego notebooka. Tak powstały statystyki, które zakładają, że w 2011 roku liczba sprzedanych na całym świecie UMPCs wyniesie około 8 milionów.

Rozwój tego urządzenia, przynajmniej w pierwszych latach, będzie jednak skutecznie utrudniony za sprawą nieadekwatnych procesorów i, co gorsza, zdecydowanie zbyt słabych baterii. Dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany, klienci nie będą masowo kupować miniaturowego komputera, który trzeba będzie zbyt często ładować. Cieszy jednak fakt, że zarówno Intel, jak i Microsoft pracują już nad technologią zdolną znacznie wydłużyć żywotność baterii, co przyda się nie tylko w kolejnych UMPCs, ale także w zwykłych laptopach.

© dobreprogramy
s