Sukces uniwersalnej wtyczki: Thunderbolt 3 będzie wyglądał jak USB Type-C

Sukces uniwersalnej wtyczki: Thunderbolt 3 będzie wyglądał jak USB Type-C

02.06.2015 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nikt już nie powinien mieć wątpliwości co do tego, że złączeUSB Type-C jest przyszłością komputerowych interfejsów.Zastosowane w najnowszym MacBookui ChromebookuPixel 2, znalazło nieoczekiwanego sprzymierzeńca w Intelu.Chipzilla ogłosiła otóż, że następna wersja własnościowegozłącza Thunderbolt będzie korzystała z takiej samej wtyczki jakUSB Type-C.

Przyszłość Thunderbolta, promowanego od 2009 roku przez Intelajako uniwersalny standard przewodów, protokołów i złączyprzeznaczonych do łączenia różnych urządzeń elektronicznych,coraz częściej była stawiana pod znakiem zapytania. Mimo że odstrony technicznej Thunderbolt jest daleko bardziej zaawansowany odUSB, nigdy nie zdołał zdobyć porównywalnej popularności couniwersalne złącze szeregowe, przyjął się w zasadzie tylko wkomputerach firmy Apple. Kolejne generacje USB, przynosząc corazwiększą przepustowość, sprawiały że stosowanie Thunderboltazaczynało wydawać się sztuką dla sztuki. Ostatecznie nawet Applew swoim najnowszym ultraprzenośnym laptopie ze standardu Intelazrezygnowało, zastępując wszystkie interfejsy pojedynczym USBType-C (USB-C, jak to w Cupertino określają).

Obraz

Intel jednak nie zamierza rezygnować z Thunderbolta – i wobliczu możliwości konkurenta zaproponował nową jego wersję,która wchłonie USB Type-C. Thunderbolt 3 będzieelektromechanicznie kompatybilny ze złączem USB Type-C (włączniez obsługą zasilania urządzeń o poborze mocy do 100 W), dodatkowojednak będzie obsługiwał znacznie większe przepustowości, niż„zwykłe” złącze szeregowe, do 40 Gb/s i pozwoli na przelotowepołączenie do sześciu urządzeń.

Oczywiście zwykłe kable USB podłączone do oznaczonego symbolempioruna gniazda Thunderbolt takich transferów nie obsłużą,brakuje im elektroniki zintegrowanej w samym kablu standardu Intela.Dotychczasowe urządzenia peryferyjne i kable zgodne z Thunderboltem1 i 2 będą z kolei potrzebowały adaptera. Pierwsze płyty głównei komputery z Thunderboltem 3 powinny pojawić się na rynku już wprzyszłym roku, wraz z premierą mikroarchitektury Skylake.

Warto podkreślić, że w porównaniu do USB, standard Intela majeszcze jedną zaletę, mianowicie jest wyprowadzeniem na zewnątrzszyny PCIe (w nowej wersji PCIe 3.0). Z przepustowością na poziomie40 Gb/s (5 GB/s) pozwoli to na podłączanie do laptopów całkiemwydajnych zewnętrznych kart graficznych. Oczywiście tak samobędziemy mogli podłączać wysokorozdzielcze zewnętrzne monitory. Thunderbolt 3 obsłuży standard HDMI 2.0, zapewniającyrozdzielczość 4K z częstotliwością 60Hz oraz DisplayPort 1.3,pozwalający na uzyskanie rozdzielczości 5K (5120×2880pikseli) z częstotliwością 60 Hz.

Wygląda więc na to, że w przyszłości gniazdo USB Type-Cbędzie jedynym, jakie zobaczymy w komputerach, nawet jeśli niektórez tych gniazdek będą oznaczone symbolem Thunderbolta. Czyużytkownicy się w tym nie pogubią, pokaże dopiero praktyka.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)