Umarł CyanogenMod, niech żyje Lineage OS – wolny Android nie chce odejść

Strona główna Aktualności

O autorze

Mieli ubić Google’a, wykraść mu Androida, zrewolucjonizować rynek mobilny – skończyło się na serii menedżerskich błędów, PR-owej histerii, kadrowych czystkach, wzajemnych oskarżeniach, a wreszcie, spisaniu biznesu na straty. Cyanogen Inc. kończy swoją przygodę z systemem CyanogenMod. Koniec nastąpi nie później, niż 31 grudnia 2016 r.

Oficjalny komunikat jest suchy, nie pozostawia wątpliwości. W ramach konsolidacji firmy wyłączone zostaną wszystkie związane z CyanogenModem usługi, włącznie z online’owym kompilatorem Cyanogen Build Service – nie będzie więc już świeżych obrazów systemu dla tych wszystkich oficjalnie wspieranych urządzeń.

Sam opensource’owy projekt pozostanie – jak ktoś chce sobie osobiście rozwijać CyanogenModa, to droga wolna. Zwykle takie deklaracje oznaczają jednak śmierć projektu. Bez deweloperskiego zespołu, bez finansowego zaplecza, trudno sobie wyobrazić, by przeciętny użytkownik Androida sam sobie budował system ze źródeł na swoje urządzenie.

O ile może jednak sam twórca Cyanogena, Steve Kondik, rusza szukać nowych przygód, ludzie, którzy nad nim pracowali już zapewniają, że pracy tej nie porzucą. Na łamach bloga projektu opublikowali wpis, w którym wyjaśniają stanowisko społeczności.

Sytuacja jest dość klarowna. Finalne wydanie CyanogenModa 13 ze wszystkimi łatkami jest gotowe, ale niezależni deweloperzy nie mają już nic do powiedzenia w zarządzie spółki. Dalsza próba rozwoju tego systemu pod znaną marką to spore ryzyko – marka może zostać w każdej chwili sprzedana stronie trzeciej. W dodatku sama nazwa „Cyanogen” kojarzy się obecnie nie najlepiej, po tych wszystkich biznesowych aferach. Choć sam opensource’owy projekt z tym nie miał nic wspólnego (poza finansowym wsparciem), to przylgnęło do niego piętno porażki Cyanogen Inc.

Ośmiu lat służby społeczności nie wyrzuca się do kosza jednym ruchem, dlatego wszyscy zaangażowani w CyanogenModa zdecydowali się na fork. Pod nazwą Lineage będzie teraz rozwijany całkowicie niezależny androidowy system. Jak zapewnia zespół CyanogenModa, to więcej, niż tylko rebranding, w ten sposób chcą oni powrócić do swoich korzeni, przy jednoczesnym zachowaniu profesjonalizmu i niezawodności.

Prace trwają. Na GitHubie można obserwować, jak wypełnia się kodem repozytorium Lineage Android Distribution. Koniec CyanogenModa jest więc dobrą wiadomością na święta, po raz kolejny dowodzącą niezawodności idei Open Source.

© dobreprogramy