Unikasz aplikacji śledzących na Androida? Wybierz właściwie jeszcze przed instalacją

Strona główna Aktualności
Figurka Androida na gałęzi drzewa migdałowego z depositphotos
Figurka Androida na gałęzi drzewa migdałowego z depositphotos

O autorze

W przypadku aplikacji na smartfony jednym z topowych tematów jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo i telemetria, która odbywa się w tle. Twórcy tłumaczą ją chęcią dostosowywania programów jeszcze lepiej do potrzeb użytkowników, jednak czasem łatwo odnieść wrażenie, iż analizowanych jest o wiele więcej parametrów, niż jest to niezbędne. Aby pozbyć się podobnych obaw związanych z prywatnością i przekazywaniem teoretycznie anonimowych danych, podczas przeglądania Sklepu Play dla Androida skorzystać można z rozszerzenia do przeglądarki Exodify.

To dodatek dostępny dla Chrome'a i Firefoksa, który już podczas wizyty w sklepie i bez konieczności instalacji aplikacji na smartfonie, wyświetli listę usług, które wykorzystywane są w aplikacji do śledzenia aktywności użytkownika. A to, obok dostarczanej przez Google informacji o uprawnieniach może być pomocne na etapie decyzji o instalacji. Obsługa sprowadza się przy tym w zasadzie do naciśnięcia jednego przycisku, więc nie będzie dla nikogo problematyczna.

Po zainstalowaniu dodatku, w przeglądarce zobaczymy jego ikonę na pasku. Od tego momentu odwiedzając Sklep Play, po jej naciśnięciu obok nazwy aplikacji w sklepie pojawi się dodatkowa informacja o liczbie rozpoznanych usług śledzących. Wejście w widok dla konkretnej aplikacji pozwoli dotrzeć do szczegółów. Konieczne w tym celu będzie wyświetlenie panelu dodatku (również za pomocą ikony), na którym znajdziemy wówczas listę wszystkich rozpoznanych usług.

Jeśli również to nam nie wystarczy, po kliknięciu w link poniżej listy dostaniemy się do pełnego raportu na stronie Exodus Privacy. W ten sam sposób sprawdzić możemy dowolną aplikację i dowiedzieć się z jakich korzysta uprawnień i usług. Stąd też, również nie znając się na rzeczy, sprawdzimy które z nich mogą być niebezpieczna dla prywatności, dzięki systemowi oznaczeń przy pomocy etykiet.

Niestety zdarza się również, że w bazie nie ma informacji o danej aplikacji. Dowiemy się o tym widząc przy nazwie napis unknown informujący o nieznanej liczcie usług śledzących. Wówczas rozwiązaniem jest podjęcie próby analizy aplikacji na życzenie. Po skutecznej analizie baza zostanie rozszerzona o daną aplikację i od tego momentu informacja będzie widoczna także dla innych.

Rozszerzenie Exodify pobrać można za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania w wersji dla Chrome'a oraz Firefoksa. Jeśli jesteś zainteresowany usługami zbierającymi dane statystyczne w programach, które masz już zainstalowane w smartfonie z Androidem, warto sięgnąć po aplikację Lumen Privacy Monitor, którą opisywaliśmy w odrębnym poradniku.

© dobreprogramy