Unity Unity 2021.1.2

Strona główna Windows Programowanie Tworzenie gier
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Unity to zestaw narzędzi do tworzenia wieloplatformowych gier, bazujących na najpopularniejszym na świecie silniku 3D i 2D. Gry można uruchamiać na Windowsie, macOS, Linux, w przeglądarce, na konsolach (PlayStation, Xbox, Nintendo), smart TV i urządzeniach mobilnych. Można też korzystać z VR i AR.

Unity to środowisko bardzo elastyczne i kompletne, co oznacza, że można w nim przejść przez wszystkie etapy budowania gry. Program dostarcza narzędzia o szerokich możliwościach, które można dostosować do własnych potrzeb i rozbudowywać własnymi wtyczkami. W kreatorze znajdziemy intuicyjne narzędzia do projektowania interfejsu gry, zaawansowane mechanizmy animacji i cieniowania modeli w oparciu o symulacje fizyczne, możliwość pisania skryptów w JavaScripcie i C#, a także rozbudowane profilowanie zużycia pamięci.

By oszczędzić czas twórcom gier, Unity pozwala korzystać ze sklepu z zasobami bezpośrednio z programu. Znajdziemy tam różnego typu modele dla gier 2D i 3D, a także rozszerzenia edytora, wtyczki, gotowe otoczenia, poziomy, plansze i wiele innych. Platforma Unity, na której należy założyć konto, by korzystać z programu, pozwala także przygotować gry do wyświetlania reklam i daje studiom dostęp do narzędzi analitycznych.

Narzędzia Unity zostały zaprojektowane tak, by mogły z niego korzystać duże studia, niezależni deweloperzy i entuzjaści. Unity pozwala także przygotować grę do dystrybucji w wielu sklepach, w tym Microsoft Store, PSN czy Steam. Co ważne, pracując na Windowsie można stworzyć grę dla Linuksa, konsoli czy Androida.

Darmowa wersja Unity ma ograniczone możliwości w porównaniu do tej dostępnej w abonamencie. Nie można w niej na przykład stworzyć własnego ekranu powitalnego dla gry, brakuje raportowania wydajności, nie ma dostępu do wersji beta i nie można obejrzeć jej kodu źródłowego. Unity można także kupić w bardziej rozbudowanej wersji, by móc zarabiać na swojej grze.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Duża ilość gier i poradników, sklep z assetami, ilość platform, edytowanie gry na żywo, narzędzia do pracy w grupie
Rozmiar aplikacji, brak oficjalnego wsparcia dla linuxa, ograniczenia w wersji darmowej
ocena użytkownika
16.07.2018 12:16 • Recenzja do wersji 2018.2.0

Unity3D to jeden z najlepszych silników do tworzenia gier.

Przez kilka lat zdołał zgromadzić wokół siebie wiele użytkowników i firm zajmujących się tworzeniem gier.
Posiada ogromną społeczność tworzącą wysokiej jakości poradniki i gry. Ma też wbudowany sklep z różnymi zasobami takimi jak modele postaci czy różne co ułatwia tworzenie gier.
Ogromnym plusem jest możliwość ingerowania w edytorze w grę która aktualnie działa.

Dużą wadą jest waga aplikacji. W zależności od potrzebnych modułów, po instalacji może zajmować nawet kilka GB.
Mimo że minęło już kilka lat od premiery, to ciągle nie posiada porządnego portu dla linuxa.
Rozumiem, że jest to komercyjne oprogramowanie, ale ograniczenia typu brak ciemnego motywu lub wielkie logo ukazujące się na początku gry nie są zbyt zachęcające, podczas gdy najtańsza wersja likwidująca te ograniczenia kosztuje ok. 100zł na miesiąc.

Dla początkujących radziłbym użyć otwartego i całkowicie darmowego Godot Engine dostępnego również na linuxa.

Łatwy, Graficzny, Szybki
Masakryczna objętość aplikacji
ocena użytkownika
27.10.2015 13:52 • Recenzja do wersji 5.2.2

Najlepszą recenzją jest gra zrobiona w Unity,

Co sądzicie o grze zrobionej w 30 min ?:)
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.codedge.onecircle