VSDC Free Video Editor 5.8.9.858

Strona główna Windows Multimedia Tworzenie i edycja filmów
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

VSDC Free Video Editor to bezpłatny i godny uwagi edytor do nieliniowej obróbki materiałów wideo. Program pozwala na tworzenie filmów o dowolnej złożoności i wykorzystanie w nich ciekawych efektów wizualnych oraz dźwiękowych.

Aplikacja pomimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów godnie konkurować może z wieloma konkurencyjnymi rozwiązaniami tego typu. Jej zastosowań jest wiele, z powodzeniem wykorzystywana ona może być do amatorskiego montażu filmików z wakacji czy ważnych uroczystości rodzinnych, tworzenia pokazu slajdów, authoringu czy nawet konwertowania klipów pomiędzy wieloma popularnymi formatami. Co istotne, narzędzie posiada sporą funkcjonalność, jednocześnie pozostając bardzo proste w obsłudze.

Podczas pracy nad projektem do dyspozycji użytkownika pozostają opcje do importowania dowolnej ilości plików wideo i zdjęć. Bez przeszkód wykorzystywane one mogą być w obrębie tego samego projektu, przeplatane przy użyciu dostępnych w programie efektów wizualnych. Z racji tego, że VSDC Free Video Editor jest nielinowym edytorem wszystkie użyte podczas pracy obiekty nie muszą być układane w liniowych sekwencjach - poszczególne komponenty mogą być dowolnych rozmiarów, a ich ulokowanie na osi czasu zależy jedynie od inwencji twórczej użytkownika.

VSDC Free Video Editor pozwala gotowe projekty zapisać do formatów, które odtworzone będą mogły być na dowolnym komputerze, stacjonarnym odtwarzaczu DVD, konsoli do gier, smartfonie, tablecie czy przenośnym odtwarzaczu multimedialnym. Wśród obsługiwanych formatów wyjściowych znajdziemy takie kompatybilne z takimi urządzeniami jak iPod/iPhone/iPad, PSP, Sony PlayStation, Xbox, Zune, Archos, iRiver, Creative Zen, Blackberry i wieloma innymi. Zaletą narzędzia są predefiniowane ustawienia, pozwalające niedoświadczonemu użytkownikowi na wygodne przygotowanie materiału wideo, możliwego do odtworzenia na posiadanym przez niego urządzeniu. Nie zabrakło również funkcji rippowania z filmów ścieżki dźwiękowej i obrazu, a także wypalania projektów na płyty.

Wspierane formaty wejściowe:

  1. wideo: AVI, QuickTime (MP4/M4V, 3GP/2G2, MOV, QT), HDVideo/AVCHD (MTS, M2TS, TS, MOD, TOD), WindowsMedia (WMV, ASF, DVR-MS), DVD/VOB, VCD/SVCD, MPEG/MPG/DAT, Matroska Video (MKV), Real Media Video (RM, RMVB), Flash Video (SWF, FLV), DV, AMV, MTV, NUT, H.264/MPEG-4, DivX, XviD, MJPEG
  2. audio: MP3/ MP2, WMA, M4A, AAC, FLAC, OGG, RA, RAM, VOC, WAV, AC3, AIFF, MPA, AU, APE, CUE, CDA
  3. grafika: BMP, JPEG/JPG, PNG, PSD, GIF, ICO, CUR

Wspierane formaty wyjściowe:

  1. wideo: AVI, DVD, VCD/SVCD, MPEG, MP4, M4V, MOV, 3GP/3G2, WMV, MKV, RM/RMVB, FLV, SWF, AMV, MTV
  2. audio: MP3, M4A, AAC, OGG, AMR, WAV
  3. grafika: BMP, JPEG, PNG, GIF
© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

darmowy
nieintuicyjny interfejs
ocena użytkownika

Generalnie program spoko. Zmontowałem przy jego pomocy kilka filmów i nie zamierzam go zmieniać. Na początku miałem problemem z rozgryzieniem co do czego służy, ale na YT znalazłem kilka ciekawych poradników dzięki którym wszystko stało się jasne. Polecam każdemu kto zaczyna przygodę z montażem i obróbką materiałów filmowych.

26.10.2016 20:07 | Recenzja do wersji 5.5.0.601
Dużo funkcji, które dostępne w płatnych programach, możlwość konwertowania na wiele formatów i urządzenia
Podgląd czasem ma desynchronizację z dźwiękiem, dla niektórych brak języka polskiego
ocena użytkownika

Ostatnio musiałem zmontować na szybko film, a Windows Movie Maker teraz jest trochę wstydem. Z odsieczą przyszedł VSDC Free Video Editor. Jest dużo funkcji, które są znane z np. Sony Vegas oraz można gotowy projekt poddać konwersji na każdy format i urządzenie. Niestety wadą jest interfejs, który jest nieintuicyjny oraz problem z podglądem, który ma desynchronizację. Na słabszym komputerze nie odczułem dyskomfortu przy montażu filmu

21.02.2016 18:21 | Recenzja do wersji 3.3.5.412

Komentarze

0 nowych
Pioma   4 #75 16.07.2018 15:33

Wersja PRO jest ważna tylko na rok. Przy zakupie nigdzie nie jest to wyraźnie napisane. Kupiłem bo myślałem że wazna bezterminowo i dałem się nabrać

  #74 24.05.2018 13:10

@M. (niezalogowany): bardzo mi pomógł twój wpis, uff udało się DZIĘKUJĘ

  #73 18.04.2018 22:08

@k (niezalogowany): mi też się tak wydawało. Myślałam, że straciłam kilka godzin pracy. Ale napisałam do support'u producenta i okazało się, że pod spodem, na białym tle, jest przycisk Continue bez upgrade'u :-0 Wczoraj kilkakrotnie próbując zrobić eksport pliku w ogóle tego nie zauważyłam. Ciekawe dlaczego? ;)

  #72 18.04.2018 01:08

@k (niezalogowany): też tak mam :((( Tylko 5 godzin do tyłu, bo program nieintuicyjny, a to moja pierwsza styczność z obróbką filmu. W opisie programu nic nie ma napisane, że z formatu vsdc nie można konwertować do innych formatów w wersji free. Czy ktoś może pomóc?

grzegorz75jan2   1 #71 19.03.2018 21:06

Jak to jest, że DP wie wcześniej o nowych wersjach niż strony ... producentów i wbudowane narzędzia aktualizacji ?
Strona i aktualizator VSDC wykazuje brak aktualizacji ale można pobrać właśnie z DP i z strony VSDC w sekcji download wiedząc z DP, że aktualizacja jest. To samo lub podobnie z K-Lite Codec Pack. Taka sytuacja nie zawsze ma miejsce.

Autor edytował komentarz w dniu: 19.03.2018 21:07
  #70 14.03.2018 13:55

@grzegorz75jan .Smutna minka w korespondencji u mnie też się pojawiła w odpowiedzi na drugie pytanie o dodanie j. polskiego -może to ten sam konsultant działa. Odpisał mi, że nie wiedzą kiedy to nastąpi....no, ale ważne że nie wykluczyli, wiec jest światełko .Warto wiedzieć o tym Davinci, kiedyś może go sprawdzę, bo faktycznie ma omawianą opcję, chociaż przyzwyczaiłem się już do vsdc i raczej tu będę wierny . Szkoda , że nie mają jakiegoś forum, bo wielu miałoby pytania , które pewnie sie powtarzają a tak muszą każdemu odpisywać z osobna . Trochę pociągnęliśmy temat, moderator ma pełne ręce roboty....dam mu trochę odpocząć .

grzegorz75jan2   1 #69 14.03.2018 09:01

@woow (niezalogowany):

Masz rację. Program jest rozwijany i może kiedyś. Programy z tego rodzaju mają to do siebie, że jeden ma coś fajniejszego niż inny ale czegoś brakuje względem innego a robienie filmu w kilku takich programach przy ich możliwościach (formatach) zapisu dodając do tego jakość materiałów źródłowych i często możliwości naszych choćby HDD bezsensowne. Nawet w takich zastosowaniach jak w twoich czy moich w większości przypadków wystarczy nawet najprostszy program ale newralgicznym momencie brakuje właśnie jakiejś "rasowej" wspomaganej automatem opcji (np. śledzenie obiektu). W tym przedziale darmowych i nisko płatnych edytorów obecnie raczej nie znajdziemy automatów i bardziej zaawansowanych, efektywniejszych narzędzi a ciężko kupować za większe pieniądze i poświęcać czas na naukę jakiegoś kombajnu. VSDC PRO ma bardziej rozbudowany movement ale "zabawa" jest jeżeli obiekt(y) skacze z dużym rozrzutem.
Jeżeli potrzebujesz śledzenia obiektu to z darmowych być może DaVinci Resolve https://www.dobreprogramy.pl/DaVinci-Resolve,Program,Windows,85863.html ale nie wiem czy w darmowej wersji ma tracking.
Niestety dla mnie zbyt ... przytłaczający. Nie rozpisuję się dalej.

Odpisali mi jednak ponownie w sprawie przyśpieszenia sprzętowego.

"You have a quite powerful processor, as the program loads processor and it parallelizes data, you can’t see the difference." i ikonka smutnej lub zmartwionej buźki na końcu.

Niestety nie znam angielskiego a z tłumaczy internetowych i w kontekście korespondencji jest to dla mnie nie jasne.
Jeżeli ktoś może to przetłumaczyć i "zinterpretować" bo cokolwiek mi z tego wychodzi to jednak przyśpieszenie w innych programach działa u mnie sprawniej. Mówimy o tych wykresach (Imgur trochę rozjechał kolejność) https://imgur.com/a/3km1z
Procesor i5 3570K @4,2 i karta Nvidia GTX 1050 Ti 4GB. Z resztą, wszystkie programy z tym samym sprzętem, filmikiem bez edycji. Trochę różnią się jedynie końcowe parametry kompresji.

  #68 12.03.2018 16:32

@grzegorz75jan Bo tak to jest, że do pewnych rzeczy trzeba sie przekonać na własnym przykładzie, czy się sprawdzą . Dla mnie ten program natomiast służy do amatorskiej edycji filmów zrobionych komórką podczas wyjazdów, i do tego w zasadzie go używam od czasu do czasu . Ostatnio chciałem skorzystać z funkcji maskowania twarzy . W vsdc jeżeli twarz lub tablica rejestracyjna jest nieruchomo , to nie ma problemu i w miarę łatwo ją zasłonić . Gorzej jeżeli obiekt zacznie sie przemieszczać . Wtedy potrzebna jest cierpliwości i należałoby dłużej posiedzieć przy ręcznym zaznaczaniu punktów przesuwającej się maski . Natomiast w takim PowerDirector , jest fajna opcja automatycznego śledzenia obiektu...wystarczy zamaskować kwadrat twarzy i będzie się sam przemieszczał wraz z obiektem . Tyle tylko, że po zainstalowaniu PowerDirectora (bo złapałem darmową promocję) okazało sie , że opcja fajnie wygląda na youtube, ale jest zablokowana i dostępna za dodatkową opłatą . Wiec jestem przy vsdc, przynajmniej tutaj nie muszę się uczyć od początku obsługi .Lepiej mieć wróbel w garści niż gołąb na dachu . Program z pewnością będzie jeszcze rozwijany i dla każdego może by coś mniej lub bardziej istotne na czym mu zależy . Jeżeli ta istotna rzecz, pojawiłaby sie tylko w wersji Pro , to nawet warto byłoby kupić .

grzegorz75jan2   1 #67 12.03.2018 10:49

Dzisiaj przysłali mi link do instrukcji pdf ))

grzegorz75jan2   1 #66 11.03.2018 10:42

@woow (niezalogowany):
Bardziej się nimi czasami "bawię" bo testy brzmią już bardziej poważnie. Z tego co dawno temu wyczytałem ale nie sprawdzałem nigdy stabilizacji to stabilizacja programowa ogólnie jest raczej do bani. Nawet samo nagrywanie z stabilizacją programową już rozmydla film i np. obniża FPS w kamerze czy aparacie fotograficznym. Do zdjęć może ujdzie ale w filmach kicha. Niektóre sprzęty mają też stabilizację sprzętową (optyczną) która zależy od ceny i np. stosowanego zbliżenia (zoom). Nie na darmo stosuje się różne stabilizatory typu gimbal. Mówimy tu też o programach darmowych bądź w niskiej cenie i przeznaczonych do prostej edycji. Jeżeli jeszcze stabilizacja programowa podczas nagrywania jakoś ujdzie to dalsza poprawa takiego materiału odbywa się kosztem dalszego spadku jakości.
Stabilizacja programowa musi z czegoś ciąć. Dlatego potrzebny jest wstępny bardzo dobrej jakości materiał do obróbki.
To samo jest grafiką, dźwiękiem. Kiepski materiał wejściowy da niską jakość wyjściową po obróbce.
Nawet na kompie nagrywamy często w kompresji stratnej ze względu na brak miejsca by zmieścić nagrane materiały i mieć je gdzie wyeksportować a nie zawsze mamy czas by zrobić to od razu a bezstratne nagrywanie zajmuje sporo. Programy by nie obniżać komfortu np. gry w zależności od możliwości sprzętu stosują zmienny bitrate, FPS, obcina kolory itd. Serwisy wideo też przycinają zwłaszcza na kontach darmowych. Często mamy słaby internet szczególnie pod kątem prędkości wysyłania i sami do renderowania obcinamy jakość najczęściej bitrate by nie wysyłać tego tydzień. Wiele zależy też od algorytmów programów do edycji, możliwości ustawień i jak je ustawimy.
Sam obrabiam materiał nagrany z kompa. Raczej nie robię filmów nagranych nawet telefonem. Czasami coś dla siebie by zobaczyć na kopie i skasować. Nawet prostej kamery nie posiadam.
YouTube często meldował, że wykrył drgania w filmie nagranym na kompie z ekranu gry i proponował stabilizację ha ha. Kto się na to nabrał miał efekt filmu kręconego podczas trzęsienia ziemi lub ataku drgawek.

Mój komputer też ma swoje lata. Nie są to też filmy z wielkim bitrate. Zależało mi na przyśpieszeniu sprzętowym z GPU i jak napisałem wcześniej Avidemux akurat ładnie wykorzystuje tu nawet Gtx 1050 TI 4GB. Bez dobrego wsparcia GPU na samym CPU i5 3570K jest dłuuugooo a rozdzielczość mojego monitora to 1680x1050 16:10 więc nie pasuje to do 1080p ani 720p 16:9 i algorytmy kodeków są raczej nastawione najlepiej do tych standardowych wymiarów przez co tracę dodatkowo na dopasowaniu obrazu. 720p w 1280x720 to lepsza jakość niż moje 720p z 1680x1050 bo jest przeskalowanie. Trochę się ratuję dając 1080p i bez rozciągania obrazu mój film posiada ramki.

Pisałem do nich na różne sposoby. Odpowiedź przychodzi szybciej lub później. O języku polskim pisałem tu gdzieś poprzednio. Mała popularność w Polsce. Nawet na dobrychprogramach wśród podobnych programów nadal aktualizowanych widać liczbę pobrań jedną z wyższych. Odpowiedź na prośbę o podręcznik pdf nie otrzymałem. Cóż, może za dużo wymagam przy promocji a gość się pomylił pisząc bym wysłał email w tej sprawie https://sharewareonsale.com/discuss/topic/vsdc-video-editor-pro-mar-2-2018/page/... ale zobaczymy.

Być może źle mnie zrozumieli bo na moje utyskiwania na słabe działanie akceleracji sprzętowej odpisali mi jak ją uruchomić )) wiec napisałem ponownie że wiem jak to używać i wysłałem zrzuty ekranu z działaniem akceleracji w innych programach ale nie odpowiedzieli już.
Wcześniej gdy wydali wersję 64bit spadła u mnie konkretnie szybkość edycji. 32 bit to samo. Dodanie pliku powyżej 3 GB (ale poniżej czterech), jego cięcie itp. powoduje długie oczekiwanie. Zrobiłem im film oraz udostępniłem problematyczny plik i napisali, że naprawią to. Minęło kilka nowych wersji i nadal kuleje też pisałem dalej ale zamilkli w tym temacie. https://www.youtube.com/watch?v=JPIh5Mu-ONs

Jest to raczej mała firma i mimo wszystko dostajemy sporo za darmo a za trochę lepsze PRO nie płaci się wiele choć ten abonament, bądź jego forma średnio mi się widzi. Program jest rozwijany, może trochę zwolnił ale jest stabilniejszy i doszło sporo usprawnień.
Wsparcie trochę słabe być może tylko dla użytkowników free bo na stronie pisze, że wsparcie jest dla PRO lub darczyńców to jednak co nieco odpisali nawet gdy byłem użytkownikiem free (teraz PRO ale z promocji) ale to co pisałem to w sumie pomoc, propozycje zmian z mojej strony. Odpowiadały różne osoby ale myślę, że nie grupują wiadomości od jednego użytkownika i nie za bardzo widzą cały obraz. Szkoda. że nie mają jakiegoś forum, miejsca gdzie widać zgłoszone błędy i propozycje.
Zdaje się że nie lubią by o błędach, problemach pisać publicznie bo nawet na stronie, forum promocji nie podejmują dyskusji tylko kierują do sekcji wsparcia trochę zamiatając problemy. Nie chcę widzieć w sieci tylko superlatyw a reszta cichaczem. Jeżeli chwalą się np. akceleracją w wersji płatnej PRO to wypadało by by działała lepiej niż w darmowych programach bo tu jej prawie nie widać. Na szczęście dzięki promocji mogłem to sprawdzić a powinno to być możliwe już w wersji free nawet z ograniczeniem np. długości filmu lub z jakimś napisem. Po prostu do testu. Bo gdyby dobrze działała to wielu dało by tą prawie stówę patrząc na dodatkowe możliwości wersji PRO. Promocje są tylko raz na jakiś czas i trzeba ją utrafić lub trzeba by używać nielegalnych metod albo wtopić kasę.
Tak czy siak jest to dość dobry program na tle konkurencji darmowej i płatnej w zależności od potrzeb i oczekiwań o czym pisałem też wcześniej.

Autor edytował komentarz w dniu: 11.03.2018 11:00
  #65 10.03.2018 14:17

@grzegorz75jan .Widzę , że testujesz pod różnymi kątami programy . Z ciekawości sprawdziłem funkcje stabilizacji i nie wiem czemu, ale średnio to u mnie działa . Film trochę traci na jakości, pojawiają się rozmydlenia .Zmniejsza się też jego rozmiar, przed stabilizacją miał 179 Mb , po eksporcie tylko 25 Mb- mimo wybrania high quality . Sam muszę dojść, dlaczego tak się dzieje, to nie temat na forum .
Dlatego popieram apel o pisanie do autorów o dodanie j polskiego , zawsze to będzie łatwiej . Nawet krótkie ,symboliczne jedno zdanie sprawi , iż będą o nas pamiętali . Z tym , że należy napisać do nich poprzez stronę internatową programu , wybierając zakładkę kontakt, a nie z pozycji programu co zrobiłem za pierwszym razem, gdy nie otrzymałem odpowiedzi .

  #64 09.03.2018 01:23

@grzegorz75jan2: Udało mi się zdążyć jeszcze na wersje Pro. Wielkie dzięki za info.

grzegorz75jan2   1 #63 08.03.2018 15:29

@woow (niezalogowany):
Tym razem dali mi trochę więcej czasu )) Wysłałem im prośbę o udostępnienie podręcznika użytkownika w pdf-e dla posiadaczy wersji PRO. Jestem ciekawy czy można z niego kopiować tekst i wkleić do jakiegoś translatora.
Teraz ich gnębię w sprawie przyśpieszenia sprzętowego które zawsze chciałem przetestować. Pisałem tam też wcześniej gdy miałem Radka HD 7870 ale na ATI/AMD nie działa. Jest wsparcie dla tej funkcji tylko dla grafik Intela i Nvidia.Teraz mam Gtx 1050 Ti (wiem słaba karta ale CUDA w niej są ;) ) i szału z przyśpieszeniem nie widzę. Jedynie spada obciążenie procka CPU. Dla testu renderowałem też film w Avidemux i tam czuć działanie karty graficznej. Jest szybciej i procek ma dużo lżej. Użyłem też Shotcut-a i jest wolniej niż w Avidemux ale trochę szybciej niż w VSDC. Jednak Avidemux raczej nie służy do montażu a Shotcut jest mniej zasobny w różne opcje edycyjne i są jak dla mnie bardziej toporne ale HW działa w Shotcucie i Avidemux za darmo a w VSDC tylko w wersji PRO i wymaga poprawy.
Kilka wykresów poglądowych jak to wygląda https://imgur.com/a/3km1z

Piszcie do nich by przynajmniej częściowo spolszczyli ten program bo niektóre opcje przynajmniej na początku są niejasne.

  #62 05.03.2018 13:05

Pobrane i zainstalowane, działa prawidłowo ..dzięki za info . Nawet długo ta promocja trwa .

grzegorz75jan2   1 #61 03.03.2018 00:58

Jest dostępna wersja PRO za darmo bodaj jeszcze przez 6 dni.

https://sharewareonsale.com/s/free-vsdc-video-editor-pro-100-discount
https://sharewareonsale.com/discuss/topic/vsdc-video-editor-pro-mar-2-2018

Strona ma automatyczne tłumaczenie na polski i nawet z tego poziomu można wypełnić formularz. Mi się udało i od kopa dostałem klucz wygenerowany na stronie oraz przyszedł na email. Jeżeli masz zainstalowaną wersję free to po prostu klikasz aktywacja i podajesz otrzymany klucz.

Licencja ważna na rok. Po roku przedłużasz licencję lub program wraca do wersji free z ograniczeniami.
W końcu spokojnie pobawię się rozszerzonymi opcjami a najbardziej jak działa z akceleracją sprzętową dostępną przy kartach Nvidia lub nawet z zintegrowaną kartą Intela (Quick Sync). Niestety akceleracja nie działa na kartach ATI/AMD.

Ważne. Taka darmowa wersja PRO jest za darmo tylko do użytku niekomercyjnego. Proszę sobie doczytać lub dopytać u dostawców lub wydawcy.

Autor edytował komentarz w dniu: 03.03.2018 01:23
  #60 31.01.2018 16:02

@grzegorz75jan2 O gratulacje, że odpisali . Gdyby dodali kiedyś j polski, to byłby przełom i jego popularność gwałtownie by wzrosła . Z pewnością zostałby lansowany przez czasopisma komputerowe . Dla mnie do amatorskiego używania też zupełnie wystarcza . Windows Movie Maker z jakiegoś powodu nie chciał działać wiec musiałem szukać czegoś innego . Tylko jeśli się doda więcej ścieżek , to raczej trzeba mięć lepszy komputer , bo przy konwersji lub nawet podglądzie na starym mam zawieszki .

grzegorz75jan2   1 #59 30.01.2018 17:17

@woow Wersję PRO też przegapiłem. Free mi raczej wystarcza ale pobawił bym się z ciekawości dodatkowymi możliwościami. VSDC odpowiedziało mi w sprawię języka polskiego
"If lots of Polish use VSDC, we’ll certainly translate the program into Polish. J"

@h@heisenbergyoZrobiłeś błąd podczas edycji. Prawdopodobnie wiem jak to zrobić. Jeżeli jesteś zainteresowany to daj znać i zrobię filmik.

  #58 28.01.2018 13:03

@k (niezalogowany): Nie trać nadziei przyjacielu, pomoc nadchodzi . To jest natrętna reklama , wystarczy tylko na dole tego komunikatu wybrać ; continue i wszytko powinno działać . Szkoda że wersja Pro już sie skończyła , pewnie tylko raz w roku dają taką promocje . Dodam, że pisałem do nich kiedyś w sprawie j, polskiego programu, ...niestety nie odpisali .

heisenbergyo   1 #57 27.01.2018 08:25

Witam. Mam pytanie. Otóż wrzucam do projektu gif w .mp4 i audio w .mp3. Audio trwa ponad 3 minuty i nie wiem jak zrobić żeby gif przez te 3 minuty cały czas leciał ruchomy. Jak go wydłużyć żeby był animowany przez cały czas trwania piosenki? Kiedy skopiuje gif to wkleja mi na ścieżkę niżej ale animowany jest tylko przez kilka sekund i później czarny obraz. Pomoże ktoś?

  #56 27.01.2018 00:53

@k (niezalogowany):
Wystarczy kliknąć continue na dole.
Jeżeli użyłeś jakichś opcjo dostępnych dla wersji PRO to przy kontynuacji program je pominie. Warto też wcześniej gdy czegoś nie znamy sprawdzić czy nasza robota ma sens.