Vim 8.1

Strona główna Windows Biuro Edytory tekstów
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Vim (ang. VI iMproved) to rozwijany przez Brama Moolenaara klon edytora tekstu VI dostępny na wiele platform.

Vim wyróżnia się ascetycznym interfejsem użytkownika, który skrywa rozbudowaną funkcjonalność. Vim pozwala m.in. na: jednoczesną edycję wielu plików w osobnych oknach (buforach), cofanie do tysiąca ostatnio wykonanych operacji oraz cofanie do miejsca w czasie w życiu pliku. Kolejne atuty to wieloschowek, wsparcie dla podświetlania składni zarówno języków programowania jak i np. LaTeX, rozbudowany system automatyzacji pracy z tekstem wykorzystujący wyrażenia regularne.

Mimo swoich zalet i wysokiej efektywności jaką można uzyskać w pracy z tym programem, wymaga on nauki jego funkcji, nie prowadzi on "za rękę" i nie zalecany jest dla początkujących użytkowników komputera.

Vim pozwala na pisanie tekstów z prawa na lewo (jak ma to miejsce w językach arabskim, perskim czy hebrajskim) oraz zawierających znaki wielobajtowe - tzn. reprezentowane przez więcej niż jeden bajt (jak np. w języku chińskim, japońskim czy koreańskim). Vim posiada również polecenia pozwalające na automatyczną reakcję na dane zdarzenia (autocommands), np. na automatyczne rozpakowanie skompresowanego pliku. Możliwe jest także nagrywanie procesu edycji w postaci makr. Program posiada wewnętrzny język skryptowy pozwalający na łatwe dodawanie nowych funkcji.

Osoby chcące instalować wersję 64-bitową programu powinny zapoznać się z instrukcją na tej stronie.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

łatwość obsługi, duże możliwości konfiguracji, intuicyjność, podświetlanie składni
mniej funkcjonalny niż GNU Emacs, użycie Vimscriptu zamiast Lisp'a do plików konfiguracyjnych
ocena użytkownika

Jeden z najlepszych edytorów tekstu jaki powstały. Wydaje się trudny do opanowania dla nowicjuszy, ale po krótkiej nauce skróty z Vim'a stosuje się wszędzie. Jest silnie uzależniający. Do programowania nadaje się świetnie, moim zdaniem lepiej od przeładowanych IDE. Jedynym minusem jest brak niektórych funkcji znanych z GNU Emacsa.

06.03.2017 19:26 | Recenzja do wersji 8.0.2

Komentarze

0 nowych
  #72 29.03.2018 07:44

Już po samej ilości komentarzy widać, że popularny to on może i jest, ale w jakimś niezwykle wąskim gronie miłośników :).

__Tux__   14 #71 11.12.2017 17:04

@doniu45: Witaj. Tak, dużo osób. Używa się go często do edycji plików na serwerach albo w sieci VPN, gdzie kopiowanie z maszyny na maszynę byłoby utrudnione albo niemożliwe. Chcesz np. zmienić ustawienie serwera Minecraft, więc zatrzymujesz serwer, edytujesz plik Vimem i uruchamiasz serwer.
Czasem ludzie przez swoją niewiedzę wywalają serwer grafiki (Xorg). Z Vimem można poradzić sobie bez najmniejszego problemu.

  #70 11.11.2016 14:08

@Shaki81 Da się pod Windows mieć polskie znaki w Vimie? W gVim wszystko hula, ale w konsoli się krzaczy.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  39 #69 22.07.2016 22:43

@doniu45: Ja od czasy do czasu i to na 64-bitowej Dziesiątce.

doniu45   5 #68 02.09.2015 21:10

Witam, ktoś jeszcze korzysta z vim?

__Tux__   14 #67 11.06.2015 18:21

@Color Mint: Po pewnym czasie okazuje się, że jest tak dobry, iż nie można bez niego żyć!

Color Mint   10 #66 30.04.2015 09:43

@Scorpions.B: No tak parę lat temu to i dla mnie Vim był czymś co włączałem przez przypadek i jedyne o czym marzyłem to żeby go wyłączyć. Tylko jak? Zmieniło się jak zacząłem pracować z ludźmi, którzy potrafili go używać. Człowiek uczy się całe życie ;)

Scorpions.B REDAKCJA  24 #65 29.04.2015 21:49

@Color Mint: Komentarz napisałem 3 lata temu, byłem wtedy młodszy i znacznie głupszy :)

Color Mint   10 #64 29.04.2015 21:41

@Scorpions.B: Używa. U nas jest firma wdrażająca system na kontrakcie za grubą kasę i chłopaki wszystko robią właśnie w Vimie. Mówią z przymrużeniem oka, że używają Vima, bo "ten edytor ma jednak trochę większe możliwości;)". Sam sporo się nauczyłem przy okazji tego wdrożenia. Inny przykład, jeżeli zalogujesz się na duże routery i urządzenia sieciowe to do edycji plików będzie tam Vi (prostsza wersja Vima).
@AntyVIM: Nie ryzykuj nigdy pisząc, że Vim czegoś nie ma :) Przykład dla C++ http://www.vim.org/scripts/script.php?script_id=1520

Kluczem do Vima jest umiejętność zapamiętywania wielu rzeczy na raz i umiejętność natychmiastowego przywoływania ich z pamięci. Jest to więc edytor nie dla każdego. Zdaję sobie sprawę, że ten warunek jest nie do przeskoczenia dla wielu osób, dla których lepsze okaże się po prostu jakiś popularne IDE. Sam często pasuję i przesiadam się na graficzne IDE ale widzę że dla tych mózgowców co ogarniają temat Vim jest nie do zastąpienia

Autor edytował komentarz.
  #63 16.08.2013 19:53

Nie wiem czy ktoś z was po ten program w ogóle sięgnął ale zaznaczę jedno - Link prowadzi do gvima 7.3 :)

  #62 01.07.2013 13:37

Emacs = Editor MACroS

  #61 13.06.2013 11:49

EMACS jest lepszy i co ważne, sam w sobie jest systemem operacyjnym.

  #60 24.03.2013 17:09

10_04_2011
Napisz większy program w Notatniku,nie ma numerowania,wyróżniania kodu.Do Hello World,czy obliczania średniej notatnik wystarczy

  #59 11.03.2013 22:41

co za syf nie dziala nic same bledy na txt i pdf chyba ze nie obsluguje ich ...no to na co to jak czegos tak popularnego nie obsluguje??

  #58 04.02.2013 11:46

ma ten program 1....USUN ZBEDNE SPACJE 2....zamien ,,to slowo,, na ,,tamto slowo,, jak by ktos odp to będę DZIWIĘCZNY pozdro

  #57 23.07.2012 13:04

@Kamilkam
Widać nie potrafisz zrozumieć co napisałem.
Zrób mi refaktoryzacje w vim do plsql, C#, ASP, Java, C++. Np zmianę namespace lub nazwę metody gdy w projekcie są dwie metody np. Add i jednej chcesz zmienić nazwę na AddLOL. Vim odpada. A co do "Śmieciowego" Netbeans to jest najlepsze środowisko w jakim pracowałem. Żeby VisualStudio działał tak jak Netbeans trzeba instalować Resharpery.

  #56 21.07.2012 20:52

"AntyVIM (niezalogowany) | 06.06.2012 10:49#54
Program świetnie nadaje się do pracy w konsoli Linuxa i edytowania plików konfiguracyjnych, ewentualnie edytowania jednoplikowych skryptów. Nie można porównywać go do Eclipse, VisualStudio, Netbeans bo zróbcie w VIM CRTL+Click (Go To Declaration). Albo zróbcie refaktoryzacja w VIM np zmiana nazwy funkcji w całym projekcie gdzie mogą być inne funkcje o takiej samej nazwie. VIM nigdy z kontekstu nie będzie wiedział z której klasy jest funkcja. Dlatego ten program nie nadaje się do programowania!"

Sorry, ale takie coś to ja mam w vimie z 2mb ram, nie potrzebuje żadnej javy, żeby w czymś kodzić. Twoja ułomność nie jest wytłumaczeniem dlaczego edytor jest taki, a nie inny. Po za tym Twoje "CTRL+Click" jest jedynie dowodem, ze w Twoim edytorze jest to gorzej zrobione, bo w Vimie nie muszę dotykać myszki by coś zrobić. Gdybyś trochę poczytał w necie to jeszcze nie powstał edytor lepszy niż vim, który z marszu ma lepszą refaktoryzację do wszystkich języków niż ten Twój.

Na codzień programuje C++/Ruby i po prostu w Vime idzie mi to najszybciej i najwygodniej, nie chce się czuć jakiś elitarny bo co mi z tego skoro i tak nikt mnie nie widzi w czym i jak co kodze?

Można go porównywać do Eclipse czy jakimś tam smieciowym Netbeans. Jest szybszy, zużywa mniej ramu, jest wygodniejszy i uruchomie go wszędzie, nawet w przeglądarce. Zresztą z 3-4 pluginami niewiele go różni od tych "wielkich" IDE, oprócz tego, że jest kilkaset razy szybszy i mniej zasobożerny (no i ofc ma w standardzie więcej opcji).

  #55 07.06.2012 20:31

@Anonim (niezalogowany)
Po prostu jest to sprawdzony program,nie potrzeba 60 bibliotek do jego działania,działa wszędzie,tych nowych edytorów nie odpalisz bez powłoki graficznej.Vim działa wszędzie,pamiętam na uczelni Architekturę Komputerów,programy pisało się w wirtualnym środowisku i przy pomocy Vima.

  #54 06.06.2012 10:49

Program świetnie nadaje się do pracy w konsoli Linuxa i edytowania plików konfiguracyjnych, ewentualnie edytowania jednoplikowych skryptów. Nie można porównywać go do Eclipse, VisualStudio, Netbeans bo zróbcie w VIM CRTL+Click (Go To Declaration). Albo zróbcie refaktoryzacja w VIM np zmiana nazwy funkcji w całym projekcie gdzie mogą być inne funkcje o takiej samej nazwie. VIM nigdy z kontekstu nie będzie wiedział z której klasy jest funkcja. Dlatego ten program nie nadaje się do programowania!

  #53 30.05.2012 20:51

"Ja przepraszam za może idiotyczny wpis, ale może ktoś mnie oświeci, bo ja nie rozumiem po co komuś takie coś? z prostych edytorów w systemie jest notatnik potem wordpad, a dalej już do woli: worksy, office i inne oo. Oszczędźcie sobie proszę złośliwości i rady typu zainstaluj i sam się przekonaj, bo nie chce mi się kompa zaśmiecać jakimiś zewnętrznymi notatnikami a proszę jedynie o merytoryczne wyjaśnienie po co to komuś?"

Hmm jako edytor textu bez sensu ...
Do programowania nie ma lepszego edytora. Widać kolega nie będzie czegoś takiego potrzebował. Ja pracuje przy kernelu FreeBSD w zastosowaniach Embedded i nic innego nie dorównuje Vimowi. Jak już człowiek się nauczy go używać nie ma narzędzia w którym się szybciej programuje.