Virtual CloneDrive Virtual CloneDrive 5.5.2.0

Strona główna Windows Narzędzia Emulatory napędów CD/DVD/Blu-ray
Pobierz​ program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Bezpłatny i prosty program firmy Elaborate Bytes (znanej z programów CloneCD i CloneDVD), służący do tworzenia w systemie do 8 wirtualnych napędów CD/DVD. Takie napędy posiadają właściwości klasycznego urządzenia fizycznego tj. możliwe jest "wkładanie" i "wyciągnie" płyty - przy czym dane pobierane są z wcześniej przygotowanych obrazów płyt stworzonych np. przy pomocy programu CloneCD. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest szybsza praca oraz ochrona oryginalnego nośnika.

Obsługa programu jest bardzo łatwa - wystarczy na ikonie wirtualnego napędu kliknąć prawym przyciskiem myszy i poprzez menu kontekstowe wybrać żądany plik z obrazem płyty (Virtual CloneDrive wykrywa ostatnie obrazy stworzone za pomocą programu CloneCD).

Uwaga!

1. Polskojęzyczny interfejs w programie można uzyskać wybierając opcję "Polish" na karcie "Language" programu.

2. W systemach Windows linii NT/2000/XP użytkownik powien posiadać prawa administracyjne.

3. W trakcie instalacji mogą pojawić się komunikaty systemowe ostrzegające, że Virtual CloneDrive nie przeszedł procedur Windows Driver Signature Test i Windows Logo Test. Aby poprawnie przeprowadzić proces instalacji należy zignorować te komunikaty

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

darmowy, rozwijany, prosty w obsłudze, małe zużycie zasobów systemowych
tłumaczenie
10.05.2011 22:22 • Recenzja do wersji 5.4.5.0

Główne cechy programu:

1) Możliwość emulacji do 15 wirtualnych napędów;
2) Małe zużycie zasobów systemowych, w momencie emulacji jednego napędu zajmuje raptem ~1,5 MB ramu;
3) Spolszczony, chodź tak nie do końca;


Interfejs:

Trochę trudno tu mówić o złożonym interfejsie graficznym programu gdyż ogranicza się on do minimum, jedno okno i małe menu kontekstowe. Producent raczej się przy tym nie wysilił za bardzo, ale nie przeszkadza to przy użytkowaniu programu.


Praca z Virtual CloneDrive:

Sama instalacja programu ogranicza się do paru kliknięć myszką. Podczas instalacji możemy ustawić powiązanie programu z rozszerzeniami obrazów płyt. Do wyboru mamy: CCD, DVD, ISO, IMG, UDF i BIN. Jedynym minusem podczas instalacji jak ktoś się uprze to można uznać fakt, że program nie przechodzi Windows logo test, ale będzie to raczej minus wymyślony na siłę.

Użytkowanie programu jest bajecznie proste. Po jego zainstalowaniu pojawia się ikonka w trayu. Na ikonę możemy kliknąć albo lewym przyciskiem myszki, co otworzy nam okienko „ustawienia”, albo prawym, co uaktywni wcześniej wspomniane mini menu kontekstowe.

Co mamy w oknie ustawienia? A mamy tam raczej niewiele 3 zakładki i 7 opcji konfiguracji. W skrócie o zakładkach:

Pierwsza zakładka „ustawienia” zawiera opcje:
1) Number of Drivers – wybór ilości emulowanych napędów, warto zwrócić uwagę, że liczba ta została zwiększona z 8 do 15;
2) Virtual Sheep - opcja ułatwia rozróżnienie, które napędy są fizyczne, a które są emulowane;
3) Keep History of recently mounted images – przechowywanie informacji o ostatnio montowanych obrazach;
4) Automount last Image – automatyczne ładowanie ostatniego obrazu;
5) Buffered I/0 – użycie bufora;
6) Show Tray Icon – pokaż ikonę w trayu;
7) Eject unmounts image file – wysuń obraz z płytą;

Pozostałe dwie zakładki to “język” gdzie możemy wybrać jeden z siedemnastu języków oraz „informacje” gdzie znajdują się informacje na temat programu takie jak np.: wersja.

W menu kontekstowym mamy też trzy opcje, a mianowicie możliwość wejścia w „ustawienia”, uruchomienie „helpa”, który składa się z jednostronicowej instrukcji obsługi w formie strony html w języku angielskim i ostatnia opcja najważniejsza montowanie obrazu płyty.

Montowanie płyty odbywa się po przez wybór wirtualnego napędu, który w menu kontekstowym oznaczony jest „Drive” z literką, jaką przypisze mu Widnows. W momencie, gdy nie jest zamontowany żaden obraz mamy tylko możliwość zamontowania obrazu, gdy już obraz jest zamontowany uaktywnią się opcje odmontowania obrazu, wybrania ostatnio montowanego obrazu oraz wyczyszczenie historii.


Tłumaczenie:

Słów kilka na temat tłumaczenia programu. Niby ono jest, a tak jak by go nie było. To znaczy część programu jest przetłumaczona na polski, ale w większości nie. Szczęściem w nieszczęściu jest to, że program nie ma zbyt skomplikowanych opcji i tłumaczenie nie przeszkadza w korzystaniu z niego.


Podsumowanie:

Podsumowując program, jego działanie i użytkowanie jestem pod wrażeniem. Producent postawił na stabilną pracę programu i ograniczenie zużycia zasobów systemowych, które są minimalne. Program obsługuje do 15 wirtualnych napędów, nie ma problemu z zamontowaniem najpopularniejszych obrazów płyt. Jest prosty w obsłudze i pozbawiony niepotrzebnych „wodotrysków”, co jest dla niego dużym plusem. Jeśli komuś zależy na prostym emulowaniu napędu Virtual CloneDrive jest idealnym narzędziem.

(Program testowany w wersji 5.4.5 na systemach, Windows 7 64-bity oraz Windows XP Pro 32-bity)

po polsku, małe zużycie pamięci i procesora, bardzo duża ilość wirtualnych napędów
brak
ocena użytkownika
13.10.2010 18:30 • Recenzja do wersji 5.4.4.0

Virtual CloneDrive to bezpłatny program, który daje nam możliwość zrobienia aż 15 wirtualnych napędów. Zużywa nie więcej niż 1,5 MB RAMu oraz 0-1% procesora. Ma też opcje zapisywania historii montowanych obrazów, automatyczne montowanie ostatniego z nich czy chowania w trayu. Do tego jest po polsku.

Polecam wszystkim, którzy potrzebują po prostu zamontować obraz dysku, bez większego zawracania głowy.