Vista wszystko-w-jednym?

Strona główna Aktualności

O autorze

Według portalu CRN, źródła bliskie Microsoft informują, że korporacja zamierza zmienić swoje podejście do wydawania kilku wersji funkcjonalnych produktów, począwszy od systemu operacyjnego Windows Vista. Dotychczas każda edycja Windows XP (Home, Professional, Media Center itd.) kompilowana jest oddzielnie, przez co jedna nie zawiera funkcjonalności drugiej. Każda sprzedawana płyta CD zawiera tylko konkretnę edycję. Chęć aktualizacji systemu, przykładowo z wersji Home do Professional, powoduje konieczność zakupu nowej płyty, a co za tym idzie - reinstalacji systemu.

Teraz sytuacja ta ma ulec zmianie - Windows Vista, choć ma występować w wielu różnych wersjach funkcjonalnych, będzie według nieoficjalnych informacji przygotowany w sposób uniwersalny. Dystrybuowana będzie jedna kompilacja zawierająca maksymalny zakres funkcjonalności, które w zależności od wersji będą odpowiednio blokowane. Dzięki temu posiadacze niższych edycji (np. Home Basic) będą mogli szybko wejść na stronę Microsoft, zakupić on-line klucz uaktualniający (np. do wersji Home Premium) i odblokować potrzebne funkcje systemu w ciągu kilku minut. Oznacza to koniec problemów z systemami OEM, które często nie są dopasowane tak, jak życzy sobie tego klient. Ewentualne zmiany niosły by za sobą także szereg innych korzyści - wystarczy pomyśleć o firmach, w których zarządza się kilkunastoma obrazami różnych wersji tych samych systemów. Teraz mogłyby one zostać zastąpione jednym, uniwersalnym obrazem.

Pomysł jest niewątpliwie interesujący. Niestety, w chwili obecnej nie ma żadnego komentarza ze strony Microsoft, nie można zatem stwierdzić, czy informacja jest prawdziwa.

© dobreprogramy
s