Intel Optane Memory – wszystko, co musisz wiedzieć o hybrydowych pamięciach Intela

Intel Optane Memory – wszystko, co musisz wiedzieć o hybrydowych pamięciach Intela

28.12.2017 13:47, aktual.: 22.05.2018 13:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jedną z ciekawszych innowacji tego roku w zakresie przechowywania danych są zaprezentowane przez Intela nośniki Optane, czyli pierwsze pamięci typu 3D XPoint. Budzą ciekawość nie tylko ze względu na swoją budowę, ale przede wszystkim na parametry przewyższające NAND. 3D XPoint to pamięci, które bardziej przypominają kości RAM, a pełnię swoich możliwości, które odczuwalnie mogą przyśpieszyć peceta w porównaniu do konfiguracji z NAND, pokazują jako nośniki buforowe dla tradycyjnych dysków talerzowych.Intel Optane – pierwsze pamięci 3D XpointIntel Optane to pierwsze pamięci typu 3DXpoint. Jej konstrukcję najprościej wyjaśnić jako bloki pamięci i selektory posiekane w kolumny. Te natomiast zostały poprzekładane prostopadłymi elementami dostarczającymi energię, co umożliwia modyfikację bloku. 3DXpoint nie wymaga tranzystora do zmiany stanu pojedynczego bloku pamięci, wystarczy przekazać ładunek jednocześnie do selektora i komórki: blok może być zapisany po przekazaniu ładunku przez dwóch prostopadłych dostawców po obu jego stronach.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

To właśnie z poszatkowanej konstrukcji pamięci 3D Xpoint wynika lwia część zalet pamięci Intel Optane – dzięki możliwości zapisu pojedynczego bloku bez tranzystora nastąpiła redukcja opóźnień do 16 mikrosekund podczas zapisu i 6 mikrosekund podczas odczytu. Prędkość sekwencyjnego zapisu wynosi 280 MB na sekundę, a w przypadku odczytu jest to już 1200 MB na sekundę. Według producenta, w scenariuszu wykorzystania pamięci 3d Xpoint jako bufora dla dysku talerzowego, może skutkować nawet dwukrotnym przyśpieszeniem sekwencji startowej systemu operacyjnego i o 67% procent szybszym ładowaniem gier.

Jak zainstalować i skonfigurować Intel Optane?

W kwestii instalacji pamięci w komputerze także mamy do czynienia z nowościami – otóż przebiega ona całkowicie automatycznie, wystarczy umieścić pamięci w złączu M.2, uruchomić komputer i zainstalować jeden z dwóch programów dostępnych na stronie producenta:

Do działania pamięci konieczne jest posiadanie płyty z chipsetem serii 200 lub nowszym oraz procesora Kaby Lake lub Coffee Lake. Warto także dodać, że dysk Optane jako pamięć cache dla HDD zadziała tylko dla partycji systemowej i na chwilę obecną wyłącznie w połączeniu z 64-bitową wersją Windowsa 10.

Dostępność

Na rynku dostępne są dwa warianty pamięci Intel Optane: o pojemności 16 GB i 32 GB. Różnią się one także parametrami, konkretnie maksymalną szybkością odczytu i zapisu oraz oczywiście ceną.

IntelOptane16GB(https://goo.gl/Amu6eN)IntelOptane32GB(https://goo.gl/Jv5vFE)
Pojemność16GB32GBInterfejsPCIeNVMe3.0x2PCIeNVMe3.0x2Odczyt900MB/s1200MB/sZapis145MB/s280MB/sOpóźnienie30/8µs18/7µsCenaok.100ok320

Zastosowania i zaletyJak widać, Intel Optane to pamięci wszechstronne, które zarówno w domowych jak i profesjonalnych zastosowaniach wpłyną odczuwalnie na przyśpieszenie pracy komputera. Co ważne, nie chodzi tu tylko o konkretne scenariusze, jak choćby ładowanie kolejnych lokacji w grach czy praca z zaawansowanym oprogramowaniem. Wzrost wydajności powinien być odczuwany nawet przy tak trywialnych działaniach jak uruchamianie klienta poczty czy przeglądarki internetowej.

Obraz

Dane z benchmarków PCMark Vintage oraz SySMark 2014 SE sugerują przyśpieszenie w zasadzie na każdym froncie: dwukrotnie szybciej startuje sam Windows 10, w przypadku przeglądarki Google Chrome mamy już do czynienia z pięciokrotnym skróceniem sekwencji startowej. Co ważne, takie rezultaty nie zostały okupione skróconą żywotnością – Intel deklaruje, że niezależnie od wariantu pamięci, pozwala ona na zapis 100 GB dziennie, zaś żywotność pamięci ma pozwolić na zapisanie 182,5 TB danych.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)