W Korei Południowej następcą Windows XP może zostać Ubuntu

Strona główna Aktualności

O autorze

W ostatni czwartek władze Monachium oficjalnie potwierdziły zakończenie migracji wykorzystywanego w miejskich urzędach oprogramowania z Windows na własną dystrybucję Linuksa o nazwie LiMux. Korzyści nie ograniczyły się tylko do oszczędności rzędu 12 mln euro – rada miejska w wydanym oświadczeniu podkreśliła, że osiągnięto większą niezależność od producentów komercyjnego oprogramowania i narzucanych przez nich cykli aktualizacji i uruchomiono większą, niż początkowo planowano liczbę stanowisk z LiMuksem. Nie bez znaczenia było pewnie też to, że pieniądze wydane na prace związane z migracją trafiły do bawarskich firm, a nie pewnej amerykańskiej korporacji.

Korporacja o której tu wspominamy może mieć jednak niebawem większe problemy, niż jedno niemieckie miasto. Niedawno wspominaliśmy o postulatach władz Chin, kraju w którym co drugi internauta korzysta z Windows XP, jakie przedstawiono Microsoftowi, sugerując że od ich spełnienia zależą dalsze losy walki z piractwem software'owym. Oczekiwano przywrócenia do sprzedaży Windows 7 oraz wydłużenia okresu wsparcia XP. Chiny nie są jednak jedynym krajem tak bardzo uzależnionym od Windows. W Korei Południowej używanie czegokolwiek innego niż Windows i Internet Explorer dla przeciętnego użytkownika nie ma sensu – prawo nakazuje stosować dla transakcji elektronicznych wprowadzony w 1999 roku system identyfikacji elektronicznej, wykorzystujący kontrolki ActiveX, kompatybilny tylko z IE.

Teraz w tym kraju, w którym posiadacz Maca nie może kupić w Sieci biletu lotniczego (chyba że dodatkowo wyda pieniądze na BootCampa i Windows), zaczęto na poważnie rozważać kwestię znalezienia następcy dla Windows XP – systemu, który zainstalowany jest na ponad 20% PC. Windows 7 nie jest już dostępny w sprzedaży, zainteresowanie Windows 8 w Korei jest minimalne, więc związane z koreańskim przemysłem IT źródła na poważnie zaczęły rozważać opuszczenie ekosystemu Microsoftu.

Jak donosi serwis Business Korea, w poszukiwaniu alternatyw dla XP najczęściej wskazuje się na Ubuntu. System ten, zdaniem Koreańczyków, od jakiegoś czasu nadaje się do użytku dla każdego. Dostępny jest za darmo, może go zainstalować nawet nowicjusz, po instalacji dysponujemy od razu całym zestawem użytecznego oprogramowania, łatwo też doinstalować dodatkowe oprogramowanie, rozszerzenia czy multimedialne kodeki.

Jeden z informatorów serwisu miał stwierdzić, że choć dla Ubuntu nie ma tak bogatej oferty oprogramowania, co dla Windows, to dzisiaj nie ma to znaczenia – przeciętny użytkownik komputera osobistego większość swoich zadań może wykonać przy użyciu przeglądarki, np. Chrome czy Firefoksa, a te można uruchomić na Ubuntu. Podkreśla się też, że cały system Canonicala i załączone do niego oprogramowanie dostępne są w języku koreańskim, a do działania nie wymaga mocnego sprzętu, można go uruchomić nawet na netbooku.

Podstawowym problemem pozostaje kwestia niekompatybilności z wymogami rządowego systemu identyfikacji elektronicznej, ale jak podkreśla Business Korea, system ten będzie musiał być wcześniej czy później porzucony i zastąpiony rozwiązaniami technologicznie neutralnymi – w przyszłości bowiem Windows 7 i Windows 8 też podzielą los Windows XP.

© dobreprogramy

Komentarze