WebRender w Firefoksie 57 coraz lepszy, ale ciągle jest co poprawiać

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Trwają prace nad wspomaganym sprzętowo silnikiem rysującym w Firefoksie 57. To kolejny element projektu Quantum, który ma przyczynić się do lepszego działania przeglądarki. Rozwiązanie cały czas jest udoskonalane i można je już testować w wersji Nightly, ale minie jeszcze trochę czasu, nim trafi do stabilnego wydania i będzie w nim domyślnie aktywne. Zespół dzieli się jednak informacjami o postępach, nie ukrywając przy tym dalszych bolączek nowego silnika.

Okazuje się, że w ostatnim czasie na warsztat wzięto między innymi renderowanie ramek, odświeżanie widoków podczas przewijania ekranu, problemy związane z przezroczystością i filtrami oraz wiele innych. Aktualnie WebRender w niektórych przypadkach zdaje się lepiej działać na sprzęcie Intela pod kontrolą Linuksa, a w innych na kartach Nvidii w Windowsie. Podobnie bezpośrednio podczas działania – nadal da się spotkać witryny, na których korzyści nie doświadczymy. Wszystko trzeba jeszcze dopracować.

Zainteresowani testowaniem nowego silnika mogą już teraz sprawdzać jego możliwości. Konieczne więc będzie uruchomienie Firefoksa Nightly (do pobrania z naszej bazy po rozwinięciu menu Wszystkie wersje), a następnie ustawienie na true następujących flag w ustawieniach zaawansowanych about:config:

gfx.webrender.enabled
gfx.webrender.blob-images
image.mem.shared
layers.acceleration.force-enabled (w przypadku Linuksa)

Z tego miejsca przypominamy, że Firefox Quantum to nie tylko zmiany pod tym kątem. Wszystkie nowości, w tym i także sens stosowania opisywanego tu silnika opisał wielkipiec w felietonie w dniu premiery przeglądarki.

© dobreprogramy