reklama

WikiLeaks nominowane do pokojowego Nobla

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Demaskatorski serwis WikiLeaks został jednym z kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla.

Stworzony przez Juliana Assange'a serwis WikiLeaks był w zeszłym roku wyjątkowo aktywny. Wystarczy wspomnieć choćby słynny już przeciek depesz i szeregu innych, tajnych dokumentów, które ujawniły wiele nieprawidłowości w amerykańskiej armii i wystawiły na szwank wiarygodność dyplomacji USA.

Właśnie za możliwość publikacji materiałów, które przed opinią publiczną starają się ukryć rządy państw, serwis WikiLeaks został nominowany do pokojowego Nobla. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu, serwis Juliana Assange'a zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla, gdyż sprzyja swobodzie wypowiedzi i przyczynił się do ujawnienia wielu przypadków korupcji, łamania praw człowieka i zbrodni wojennych. Zdaniem wnioskodawcy - norweskiego deputowanego Snorre Valen - jest to naturalny kandydat do tej nagrody.

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana co roku 10 grudnia, w rocznicę śmierci jej fundatora, Alfreda Nobla.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić