Wikimania 2010 odbędzie się w Gdańsku

Strona główna Aktualności

O autorze

Po kilku tygodniach rozpatrywania ofert specjalna komisja uznała, że Wikimania, doroczny światowy zlot użytkowników, administratorów, programistów i osób w inny sposób związanych z wszelkimi projektami wiki, organizowany przez Fundację Wikimedia, odbędzie się w 2010 roku w Gdańsku.

W końcowej fazie z Gdańskiem rywalizowały Amsterdam i Oxford, przy czym ostatecznie kwestia przyznania praw do zorganizowania Wikimanii rozegrała się między Gdańskiem i Amsterdamem. Z roku na rok w Wikimanii uczestniczy coraz więcej osób z całego świata. Podczas pierwszej edycji w 2005 roku w Frankfurcie nad Menem było ich 350, a już zeszłoroczna Wikimania, która się odbyła w Egipcie w Aleksandrii, zgromadziła ponad 1300 wikientuzjastów z wszystkich zakątków świata.

Konferencja Wikimania odbędzie się w Filharmonii Bałtyckiej oraz w Centralnym Muzeum Morskim i Hotelu Królewskim, usytuowanymi na wyspie Ołowianka, znajdującej się na wschód od gdańskiego Starego Miasta. Mottem konferencji będzie "Gdańsk - the city of freedom". Miasto, w którym narodził się ruch Solidarności wydało się organizatorom właściwym kontekstem dla spotkania uczestników projektów Wikimedia, którzy zajmują się rozpowszechnianiem wolnej wiedzy.

Kolejne edycje Wikimanii, od 2005 roku, odbyły lub odbędą się we Frankfurcie nad Menem, Bostonie, Tajpej, Aleksandrii, Buenos Aires (tegoroczna), w 2010 roku miłośnicy wiki spotkają się w dniach 9-11 lipca nad Bałtykiem.

© dobreprogramy