Wikipedia: stanowcze nie dla wandali

Strona główna Aktualności

O autorze

Encyklopedia Brittanica za Wikipedią ogłosiła przejście do bardziej otwartego systemu edycji. Tymczasem, Wikipedia rozważa przejście do modelu autoryzowania tekstów i poprawek przed publikacją.

Jimmy Wales, założyciel Wikipedii, zaproponował uruchomienie systemu korekt, mającego za zadanie zmniejszenie udziału wandali. Miałby on zapobiegać aferom, jak ta z obwieszczeniem śmierci senatorów Edwarda Kennedyego oraz Roberta Byrda. System korekt uniemożliwiałby publikację tekstów nowych i anonimowych użytkowników do czasu oceny i zatwierdzenia przez zarejestrowanych, godnych zaufania użytkowników. Wątpliwości rodzą się z pytaniem, kogo można uznać za godnego zaufania?

Raoul Nicolas, użytkownik Wikipedii od 2005 r. sugeruje, że ten przywilej powinni uzyskać automatycznie wszyscy dawno zarejestrowani, aktywni użytkownicy pod warunkiem posiadania więcej niż ustalonej liczbie edycji i aktywnemu uczestnictwu w tworzeniu serwisu. Przeprowadził on badania, z których wynika, że za ponad połowę wszystkich edycji odpowiedzialnych jest około półtora tysiąca osób. Co ciekawe, dziennie Wikipedia odnotowuje 150 000 zmian.

Podobny system funkcjonuje od pewnego czasu na niemieckiej wersji Wikipedii. Jak jednak pokazuje praktyka, opóźnienia wynikające z zatwierdzania potrafią sięgać kilku tygodni. Wales wie o problemach niemieckiej Wiki i odpowiada, że opóźnienie to nie będzie wynosić więcej niż tydzień.

Pomysł współtwórcy Wikipedii wzbudził spore kontrowersje wśród użytkowników serwisu. Dał też czas do 29 stycznia wszystkim internautom na przedstawienie alternatywnego rozwiązania. Na uruchomienie podobnego mechanizmu zdecydowała się w listopadzie ubiegłego roku polska Wikipedia.

© dobreprogramy