Wikipedia robi podsumowanie. Tego szukaliśmy w 2020 roku

Najpopularniejsze strony w Wikipedii w 2020 roku [fot. Pixabay]
Najpopularniejsze strony w Wikipedii w 2020 roku [fot. Pixabay]
Karolina Modzelewska

08.01.2021 15:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wikipedia, uznawana za encyklopedię na miarę współczesnych czasów, opublikowała zestawienia najczęściej czytanych artykułów. Można je potraktować jako małe podsumowanie minionego roku, który pełen był zaskakujących zdarzeń i burzliwych zwrotów akcji.

Najpopularniejsze strony w Wikipedii w 2020 roku

W 2020 roku niewątpliwym liderem Wikipedii był artykuł o COVID-19. Na całym świecie wyświetlono go 83,8 miliona razy. Wpis pojawił się w marcu 2020 roku, dzień po tym, jak WHO ogłosiło, że świat mierzy się z pandemią. Na drugim miejscu uplasował się wpis o Donaldzie Trumpie, który od stycznia 2017 roku pełni funkcję prezydenta Stanów Zjednoczonych. Uzyskał wynik 57,06 milionów wyświetleń.

Na podium wyszukiwań w internetowej encyklopedii znalazło się również hasło "zmarli w 2020 roku". Wyświetlono je 43,56 miliona razy. Strona w Wikipedii poświęcona zgonom zawiera informacje na temat znanych i cenionych osób, które odeszły w danym okresie. W minionym roku byli to m.in. Koby Bryant, Romuald Lipko, Paweł Królikowski czy Dariusz Gnatowski.

Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły takie hasła jak: Kamala Harris (39,46 milionów wyświetleń), Joe Biden (35,41 milionów wyświetleń) oraz koronawirus (33,67 milionów wyświetleń). Można więc powiedzieć, że miniony rok był zdominowany przez informacje związane z pandemią i sytuacją w Stanach Zjednoczonych (a szczególnie wyborami prezydenckimi).

Jakich artykułów szukali Polacy?

Wikipedia publikuje również zestawienia o charakterze lokalnym, które wskazują na trendy wyszukiwań w danym państwie. W przypadku Polski najczęściej odwiedzanymi stronami w internetowej encyklopedii były te z hasłami: Polska (2,62 milionów wyświetleń), Elżbieta II (2,16 milionów wyświetleń), Rafał Trzaskowski (1,83 milionów wyświetleń), koronawirusy (1,75 milionów wyświetleń) oraz Jan Paweł II (1,63 milionów wyświetleń).

Aplikację Wikipedia na Androida można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)