Windows 10 build 14959 – można posmakować niektórych atrakcji Creators Update

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Nie spodziewaliśmy się, że nowości z zeszłotygodniowej konferencji Microsoftu tak szybko zostaną udostępnione do testów. A jednak – w szybkim pierścieniu aktualizacji (Fast Ring) Windowsa 10 pojawił się właśnie build 14959, który przynajmniej w jakimś stopniu pozwala sprawdzić niektóre z zaprezentowanych atrakcji.

Tak naprawdę coś z tego, co określono jako Creators Update, przeciekło do Windowsa już w kompilacji 14955 z zeszłego tygodnia, były to niewidoczne dla użytkowników zmiany pod maską, jak twierdzi szefowa programu Windows Insider, Dona Sarkar. Są one konieczne, by to co użytkownicy zobaczą, mogło w ogóle zadziałać. Cóż, pozostaje jej wierzyć na słowo, w końcu o tym, co pod maską w Windowsach niewiele wiemy, w porównaniu do opensource’owych systemów operacyjnych.

Z przedstawionych informacji towarzyszących temu wydaniu możemy się jednak dowiedzieć, że w wersji na urządzenia mobilne zostało ono przygotowane za pomocą nowej platformy uaktualnień o nazwie Unified Update Platform. Wygląda na to, że Microsoft nauczył się korzystać z różnicowych aktualizacji (delta), zmniejszając odczuwalnie, nawet o 35%, rozmiary dostarczanych buildów. Przyspieszyć ma także sam czas aktualizacji. Początkowo mechanizm ten będzie wykorzystywany w wersjach mobilnych systemu, ale do końca roku ma też trafić na pecety, a wreszcie na urządzenia Internetu Rzeczy i gogle HoloLens.

Oprócz tego Microsoft poprawił w tym wydaniu skalowanie obrazu dla maszyn wirtualnych uruchamianych pod kontrolą Hyper-V (można teraz wybrać poziom powiększenia pasujący użytkownikowi do DPI jego ekranu), poprawiono usterkę związaną z wyłączaniem automatycznych ustawień jasności, usunięto problem z logowaniem w podłączonych do domeny komputerach, które są akurat odłączone od sieci i naprawiono usterki w Poczcie i Kalendarzu, które owocowały lakonicznym błędem 0x800700B7.

Nowa kompilacja uodporniła się też na zawieszenia systemu po wyciągnięciu karty SD, poprawiła wyświetlanie obrazków na ekranie blokady i wyświetlanie aplikacji obok siebie w trybie tabletu, gdy wywołamy jedną aplikację z drugiej.

Problemów większych póki co nie widać, zawiesza się Internet Explorer, jak zawsze są też problemy z oprogramowaniem antywirusowym. Najlepiej po prostu na Windowsach 10 oferowanych dla uczestników programu Insider antywirusów nie instalować.

© dobreprogramy