Windows 10 na rynek trafi latem, Microsoft zapowiada premierę w 190 krajach

Strona główna Aktualności

O autorze

Nietypowy okres wybrano na rynkowy debiut nowego systemu operacyjnego Microsoftu. Firma z Redmond oficjalnie potwierdziła zamiar wprowadzenia do sprzedaży Windows 10 w tegoroczne wakacje. Potwierdzają się w ten sposób wcześniejsze doniesienia, jakoby prace nad „dziesiątką” miały być ukończone już w czerwcu.

Lato trwa jednak kilka miesięcy, a Terry Myerson, szef pionu Windows w Microsofcie, który podzielił się tą informacją we wpisie na korporacyjnym blogu, dokładniejszej daty nie podał. Stwierdził tylko, że informacja ta została ujawniona w trakcie spotkania Windows Hardware Engineering Community, odbywającego się właśnie w Shenzhen.

Nowy system ma zadebiutować w 190 krajach jednocześnie, i będzie dostępny w 111 wersjach językowych. Oficjalnie już wiadomo, że będzie przez 12 miesięcy od premiery darmową aktualizacją dla wszystkich posiadaczy licencji na Windows 7, Windows 8.1 i Windows Phone 8.1 na wskazanych urządzeniach, choć kwestie technicznej możliwości takiej aktualizacji, jak informowaliśmy wcześniej, nie jest jeszcze taka pewna. Klienci biznesowi, nie posiadający odpowiednich licencji Software Assurance, będą musieli za nowy system zapłacić.

Ujawnienie planów podczas odbywającej się w Chinach imprezy jest nieprzypadkowe. Ten bardzo trudny dla Microsoftu rynek jest zarazem jednym z najważniejszych. Kluczem do jego podbicia ma być partnerstwo z chińskimi liderami branży IT – Lenovo, Tencentem i Qihu 360. Lenovo już ogłosiło, że uruchomi usługi aktualizacji w 2500 placówkach w całych Chinach, zaś Tencent (jeden z największych dostawców usług social media i gier w Państwie Środka) i Qihu 360 (dostawca rozwiązań bezpieczeństwa) od razu zaoferują dostosowane do nowego systemu wersje swoich aplikacji i będą pomagały swoim użytkownikom w migracji. Do współpracy zaproszono nawet Xiaomi – wybrani posiadacze flagowych smartfonów Mi4 tej firmy mają zostać zaproszeni do testów Windows 10 i pomóc w jego dopracowaniu pod kątem współpracy z ich sprzętem.

Latem przekonamy się, na ile ta polityka spotka się ze zrozumieniem chińskich władz, otwarcie dających Microsoftowi do zrozumienia, że Windows nie jest przyszłością IT w Chinach. Pekin od wielu lat próbuje budować własne, zwykle bazujące na Linuksie systemy operacyjne, jednak bez większych sukcesów. Coś w tej sprawie się zmieniło dopiero za sprawą Marka Shuttlewortha – Canonical, we współpracy z wojskową politechniką NUDT w Hunan, stworzył system Ubuntu Kylin, w pełni nastawiony na chińskiego użytkownika, wspierający m.in. bardzo popularny system wpisywania znaków hanzi – Sogou Pinyin. Do rynkowego sukcesu jest wciąż daleko, z Kylina korzysta ok. 0,5% chińskich internautów, ale jego twórcy są dobrej myśli. Dzięki podpisanej umowie z HP, firma ta z początkiem 2015 roku rozpoczęła sprzedaż komputerów z preinstalowanym Ubuntu Kylinem, w tym roku też zadebiutuje stabilna linuksowa wersja pakietu biurowego WPS Office, mogącego bez problemu zastąpić Microsoft Office.

© dobreprogramy
s