Windows 10 na starej Lumii. Smartfon mniej użyteczny, niż z fabrycznym systemem

Strona główna Aktualności

O autorze

Niedawno udostępniona została nowa wersja narzędzia Windows Phone Internals, służących między innymi do odblokowywania smartfonów Lumia z systemami Windows Phone i Windows Mobile. Nie trzeba było długo czekać na pierwszą udaną zmianę systemu na Lumii. Możemy już zobaczyć, jak działa Windows RT i Windows 10 na Lumii 1520.

Windows Phone Internals działa z Lumiami z systemem Windows Phone 8.1 i Windows 10 Mobile. Narzędzie służy do odblokowywania bootloadera, uzyskania uprawnień roota, a nawet pozwala na wgrywanie zarówno własnych ROM-ów. Wiele osób spodziewało się, że natychmiast zobaczymy Lumię z zainstalowanym Androidem, ale byli w błędzie. Pierwszym alternatywnym systemem, który działa na Lumii jest Windows RT. Być może dlatego, że hakerzy lepiej znają to środowisko. RAM raczej nie jest problemem, przynajmniej nie w modelu 1520.

Gustave M. z insidewindows.net uruchomił Windowsa RT na Lumii 1520.

Nie był jedyną osobą, która wpadła na ten pomysł. Poniżej możemy zobaczyć Windowsa RT na Lumii 950.

Jednak zamiana martwego systemu na inny martwy system nie zaprowadzi nas daleko. Kolejnym krokiem była instalacja Windowsa 10 dla procesorów ARM. Udało się to z kompilacją 17061. Oczywiście są problemy – w tym przypadku nie działa ekran dotykowy, smartfon jest jeszcze mniej użyteczny, niż z fabrycznym oprogramowaniem. Widoczne poniżej okno zostało uruchomione z poziomu napisanego ręcznie skryptu, umieszczonego w pamięci masowej telefonu i dopisanego do autouruchamiania.

Windows Phone Internals 2.3 został pobrany ponad 10 tysięcy razy i na pewno ktoś rozwiąże ten problem.

© dobreprogramy
s