Windows Vista bezpieczny, aplikacje nie

Strona główna Aktualności

O autorze

Windows Vista domyślnie i sam w sobie jest odporny na znane dzisiaj zagrożenia ze strony złośliwego kodu (malware) - tak twierdzi Jim Allchin, co-president działu Platform and Services Division w Microsoft. To aplikacje firm trzecich, które są niewłaściwie zabezpieczone i źle zaprojektowane stwarzają największe zagrożenie na systemie pracującym pod kontrolą najnowszej wersji Windows.

Jest to odpowiedź Allchina na raport firmy Sophos, która przeprowadziła test polegający na próbie zainfekowania "czystego" systemu Windows Vista dziesięcioma popularnymi wirusami z listopada. Trzy z nich przedostały się do systemu. Microsoft przeanalizował jednak raport, dokonał własnych testów i okazało się, że żaden z wirusów nie skompromitował zabezpieczeń systemu. Jak to możliwe?

Allchin podaje przykład: poczta e-mail. Jeśli używa się Windows Mail, Microsoft Outlook lub klienta pocztowego firmy trzeciej blokującego niebezpieczne załączniki, to automatycznie z listy dziesięciu odpada osiem zagrożeń. Dziewiąte dotyczy wirusa Bagle-Zip osadzającego się wewnątrz archiwum ZIP, których niektóre aplikacje pocztowe nie blokują. Dziesiąty wirus - MyDoom-O - jest niebezpieczny tylko czasami, bo losowo wybiera swoje rozszerzenia, więc nie zawsze klient poczty jest w stanie go zablokować. Pomimo tego wciąż jest to tylko pośrednie zagrożenie, ponieważ użytkownik musiałby samodzielnie uruchomić wirusa, a w pierwszym przypadku także wcześniej rozpakować... Taki scenariusz trudno już zakwalifikować jako nieświadomą infekcję.

Pomimo faktu, że póki co udowodoniono odporność Visty na opisywane przez Sophos ataki, to Allchin cały czas podkreśla, że używanie programu antywirusowego i firewalla, a przede wszystkim świadomość użytkowników są najważniejsze. Vista nie jest kompletnie dziurawa, ale nie jest też doskonała - napisał na blogu Allchin. Nie widziałem jeszcze doskonałego oprogramowania u żadnego producenta - dodał. Najlepsze zabezpieczenia również na niewiele się zdadzą, gdy użytkownik po prostu nie będzie chciał z nimi współpracować...

© dobreprogramy
s