Wine 2.0 już gotowe: Office 2013, Photoshop CC 2017 i liczne nowe gry ruszą na Linuksie

Strona główna Aktualności

O autorze

Po ponad roku prac, dziesiątkach wydań beta i sześciu wydaniach kandydackich, Wine – które nie jest emulatorem – doczekało się finalnej wersji 2.0. To świetna wiadomość dla tych wszystkich, którzy chcieliby uciec ze świata Windowsa, ale trzyma ich przy „okienkach” konkretne oprogramowanie. Nowe Wine, przynoszące łącznie ponad 6600 zmian w zakresie obsługi tekstu, fontów, grafiki 2D i 3D, interfejsu użytkownika, dźwięku i sieci, pozwala bowiem na uruchamianie na Linuksie i macOS-ie m.in. pakietu Microsoft Office 2013 oraz wielu gier wykorzystujących DirectX 11.

Chętnych do grania na Linuksie ucieszą znaczne postępy w odtworzeniu bibliotek graficznych Microsoftu – zaimplementowanych zostało kilkanaście nowych funkcji Direct3D 10 i 11, rozszerzono listę rozpoznawanych kart graficznych, upodobniono układ pamięci wideo na tekstury do tego z Windowsa, naprawiono implementację antialiasingu i wprowadzono asynchroniczne ładowanie danych. To wciąż nie jest pełna implementacja DirectX 11, ale na pewno lista wspieranych gier znacznie się wydłuży. Korzystających z dżojstików czy innych takich gamingowych akcesoriów ucieszy ulepszenie odwzorowywania przycisków i działania efektu force feedback.

W dziedzinie grafiki 2D powinniśmy zauważyć spore przyspieszenie rysowania okien, bitmap i elementów interfejsu, za sprawą optymalizacji silnika DIB i wykorzystania Direct2D. Pojawiło się wsparcie dla wysokich rozdzielczości (HiDPI), w tym poprawne skalowanie elementów interfejsu i obsługa nietypowych rozdzielczości ekranowych. W zakresie tekstu i fontów Wine 2.0 to przede wszystkim implementacja kolejnych funkcji DirectWrite (m.in. rysowanie podkreśleń czy kolorowanie fontów), ale też osadzanie fontów w plikach PDF czy możliwość generowania wytłuszczonych glifów dla bitmapowych fontów.

W kwestii dźwięku dostaliśmy przede wszystkim wsparcie dla GStreamera 1.0, oraz obsługę miksowania z audio 5.1 i 4.1 do stereo przez DirectSound, zaś jeśli chodzi o interfejs użytkownika – to przepisano na nowo obsługę schowka, ulepszając kopiowanie i wklejanie HTML, lepiej też działa przeciąganie i upuszczanie. W trybie desktopowym pasek zadań wyświetla już uruchomione aplikacje i pozwala na przełączanie między nimi. Jeśli chodzi o sprawy sieciowe, to poprawiono wydajność JavaScriptu, podniesiono wersję silnika Gecko do tego z Firefoksa 47 i co najważniejsze, zaimplementowano microsoftowe Web Services API, wraz ze wsparciem dla wywołań SOAP. To właśnie pozwala na aktywację pakietu Microsoft Office 2013.

Z pełnym dziennikiem zmian możecie zapoznać się na stronie projektu, a jeśli chcecie zainstalować Wine 2.0 na Ubuntu 16.04 LTS lub dystrybucjach pochodnych, to możecie zrobić to, korzystając z oficjalnego repozytorium PPA. Dodajemy je do listy repozytoriów poleceniem sudo add-apt-repository ppa:wine/wine-builds, a następnie wydajemy polecenie sudo apt-get update && sudo apt-get install wine-staging.

Listę oprogramowania z Windowsa, która zaczęła działać w Wine 2.0, można sprawdzić w bazie WineHQ. Pojawiły się na niej m.in. takie pozycje jak DOOM 3: BFG Edition, Final Fantasy XI Online, The Binding of Isaac: Rebirth, czy The Elder Scrolls V: Skyrim (wszystkie ze wsparciem na poziomie Platinum), a także DOOM 2016, Star Wars: The Old Republic, SolidWorks, czy Adobe Photoshop CC 2017 (ze wsparciem na poziomie Gold).

© dobreprogramy