Word: Microsoft Office 365 pozwala zadbać o język bez dyskryminacji seksualnej i rasowej

Strona główna Aktualności
Word w Office 365 posiada narzędzia, którym zadbamy o język równościowy, fot. Microsoft
Word w Office 365 posiada narzędzia, którym zadbamy o język równościowy, fot. Microsoft

O autorze

Najnowsza wersja Microsoft Word, która znajduje się w pakiecie Office 365 zawiera zaawansowane narzędzia, które pomagają wyeliminować uprzedzenia rasowe i seksualne z naszego tekstu.

Funkcje te nie były omawiane przez firmę z Redmond, a ich istnienie ujawnił dziennikarz John Bull na Twitterze.

Aby się do nich dostać, należy trochę się nagimnastykować. Gdy mamy otworzony tekst w Wordzie, musimy wejść w Plik->Opcje->Sprawdzanie. Tam właśnie znajdziemy pole Podczas poprawiania pisowni i gramatyki w programie Word, obok którego znajduje się przycisk styl pisania. Następnie w zakładce Gramatyka i usprawnienia znajduje się pole język równościowy.

W polskiej wersji Worda z Office 365 odnajdziemy dwie opcje: dyskryminacja na tle orientacji seksualnej oraz uprzedzenia rasowe. Co ciekawe, w angielskim odpowiedniku edytora tekstu Microsoftu, ustawień jest znacznie więcej.

Dotyczą one między innymi słów obraźliwych względem etniczności, dyskryminujących ze względu na wiek, przynależność do innej kultury, płeć, a także nieprawidłowych zaimków osobowych np. osób niebinarnych.

Specyfika języka polskiego jest oczywiście odmienna od angielskiego pod wieloma względami.

Na przykład u nas występuje trend dokładania tzw. feminatywów, tam gdzie w Stanach Zjednoczonych na przykład dąży się do języka całkowicie neutralnego ze względu na płeć. Zapewne stąd też wynika różnica dostępności opcji.

Microsoft Office 365 na Windowsa i inne platformy jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania.

© dobreprogramy
s