reklama

WordPress 3.6: nowy odtwarzacz mediów i ulepszenia dla pracy grupowej

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

WordPress opanował już, jeśli wierzyć przedstawionym przez jego producenta danym, niemal 19% sieci WWW, o ponad 2 punkty procentowe więcej niż w 2012 roku. Przez ten czas CMS pobrany został ponad 46 milionów razy, wydano dla niego 336 skórek i ponad 6700 wtyczek. Inwazji WordPressa najwyraźniej nie ma jak powstrzymać – już 69% użytkowników deklaruje, że wykorzystuje go jako system zarządzania treścią, a zaledwie dla 6% jest tym, czym był na początku, czyli systemem do prowadzenia bloga. Wydana właśnie wersja 3.6 WordPressa zapewne tylko wzmocni te trendy, znacznie bowiem ułatwia prowadzenie stron na nim bazujących przez wiele osób jednocześnie.

Pierwsze co zobaczycie w najnowszym WordPressie to nowa domyślna skórka, Twenty Thirteen, wyraźnie inspirowana z jednej strony interfejsem Modern UI, z drugiej estetyką amerykańskich magazynów lat 50 zeszłego stulecia. W oczy rzuca się też ulepszony mechanizm automatycznego zapisu jednostek treści, zapisujący teraz historię zmian w oddzielnych wątkach dla każdego autora i chroniący przed przypadkowym nadpisaniem zmodyfikowanych w trakcie naszej edycji treści. Dane z takiej formy wersjonowania wpisów przechowywane są nie tylko na serwerze, ale też lokalnie, a nowy interfejs pozwala na przejrzenie historii zmian linijka po linijce, i ustalenie kto wprowadził poszczególne zmiany.

W WordPressa wbudowano też nowy odtwarzacz mediów, pozwalający na osadzanie treści audio i wideo w najprostszy możliwy sposób - wklejenie linków do plików mediów w treści wpisu. Można w ten sposób umieszczać też na stronach muzykę z serwisów takich jak SoundCloud czy Spotify. Programiści otrzymali bezpośredni dostęp do metadanych mediów przez nowe API, przypominające tagi ID3. Ułatwiono też pracę z edytorem menu i umożliwiono wykorzystanie znaczników HTML5 w formularzach i komentarzach.

Matt Mullenweg, twórca WordPressa, zapowiada, że kolejna wersja 3.7, planowana na październik tego rok, przyniesie poprawki dotyczące stabilności i bezpieczeństwa, w szczególności dotyczące systemu haseł. Wersja 3.8, której wydania możemy spodziewać się w grudniu, skupić się będzie na ulepszeniach systemu widżetów i skórek, ma też zapoczątkować (jeszcze) szybszy cykl wydawniczy, w którym mniejsze zespoły programistów będą niezależnie rozwijały nowe funkcjonalności w postaci wtyczek.

Jak na CMS-a, którego pierwsza wersja pojawiła się w Sieci 10 lat temu, to spektakularne osiągnięcie. Dziś z kodu WordPressa korzystają zarówno niewielcy blogerzy, jak i duże korporacje czy serwisy newsowe, nie mówiąc już o platformie blogowej WordPress.com, odwiedzanej miesięcznie przez około 370 mln internautów. Przy tych liczbach inne platformy, zarówno otwarte jak i komercyjne, wyglądają jak liliputy – najpopularniejsze z nich, takie jak Joomla!, Drupal czy Movable Type wzięte razem nie mogą dorównać w popularności WordPressowi. Czy to dla Internetu dobra sytuacja? Zdania są podzielone – jedni podkreślają, że dzięki staraniom Mullenwega i jego zespołu doszło do ogromnego postępu w dziedzinie usability stron internetowych, inni ostrzegają, że sytuacja, w której co piąta strona WWW działa na tym samym CMS-ie cieszy przede wszystkim twórców malware, dla których każda odkryta luka w WordPressie jest okazją do świętowania.

WordPressa 3.6, który otrzymał nazwę kodową „Oscar” – na cześć jazzowego pianisty Oscara Petersona – pobrać możecie ze strony wordpress.org/download/.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić