Wpadka kolejnych internetowych oszustów

Strona główna Aktualności

O autorze

Pilscy policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn w wieku 18 i 19 lat, którzy dokonywali szeregu oszustw na aukcjach internetowych. Wystawiali fikcyjne aukcje, oferując między innymi telefony komórkowe, odtwarzacze mp3 czy markową odzież. Do transakcji nigdy nie dochodziło. Wstępnie ustalono około 200 osób poszkodowanych z całej Polski. Straty sięgają ponad 30 tysięcy złotych.

Mężczyźni zakładali konta na aukcjach wykorzystując dane przypadkowych osób. Początkowo sprzedawali drobne przedmioty, po to, by uzyskać pozytywne komentarze od kupujących. Taki zabieg miał potwierdzić ich wiarygodność. Dopiero wówczas wystawiali oszukańcze oferty. Policjanci z sekcji d/w z Przestępczością Gospodarczą KPP w Pile ustalili ponadto, że jeden z zatrzymanych włamał się do lokalnej sieci internetowej i wykorzystując przypisane klientom numer IP, także wystawiał oszukańcze aukcje.

Obu zatrzymanym postawiono zarzut z art. 286 kk, tj. oszustwa, za co grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat. Wobec podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Sprawa jest rozwojowa, nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

W marcu br. policjanci z Sekcji d/w z PG KMP w Poznaniu zatrzymali trzech oszustów internetowych, którzy także wykorzystywali prawdziwe dane osobowe do zakładania kont internetowych i rachunków bankowych. Znaleziono przy nich wówczas niemal 60 kserokopii dowodów osobistych.

© dobreprogramy
s