Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Tu jest wykop, tu się manipuluje!

Niestety. Wykop.pl okazał się miejscem gdzie użytkownicy manipulowali treściami, manipulują, i będą manipulować.
Kilka dni temu Wykopem wstrząsnęła nowa afera - jeden z użytkowników ujawnił zrzuty ekranu z tajnego kanału gdzie inni użytkownicy umawiali się na wykopywanie czy zakopywanie nie odpowiadających im treści.
Samo zjawisko zakopywania pewnych treści już kiedyś opisywałam, gdyż doświadczyłam go nie raz w prawie półtorarocznej karierze na Wykop.pl. Nikt nie dysponował jak do tej pory niezbitymi na to dowodami. Aż do teraz.
Gdy sprawą zajęła się administracja "okazało się również, że to nie jedyna grupa, która man.... Innymi słowy - spora część znalezisk jest zakopywana lub wykopywana przez grupy użytkowników, którym dane znalezisko pasuje lub nie - czyli po prostu - to oni wpływali na to co znajdzie się na stronie głównej, a co zaginie znikając w wykopalisku, na zawsze. Bo zawsze można przecież ponownie dodaną treść o zbliżonym temacie zakopać jako duplikat.
Przykładem może być Norc.pl - nigdy (a próbowano kilkukrotnie) nie udało się umieścić na stronie głównej informacji o świetnym systemie street wiew, który kilka lat wyprzedził Google Street View - zdjęcia Warszawy i wielu innych miast miał 3 lata przed Google i to w wielu miastach do których Google jeszcze nie dotarł i szybko nie dotrze.
O samej aferze też trudno znaleźć informację, jeśli nie jest się aktywnym użytkownikiem mikroblogu (odpowiednik czata) czy bardzo uważnym przeglądającym. Próżno szukać znaleziska "Nowa afera na wykopie" w ostatnio popularnych, choć zdobyła wystarczającą liczbę głosów i wyświetleń, nie wspominając o komentarzach, których jest ponad 1100.
Ogólnie stanowisko administracji po ujawnieniu iż tak naprawdę to "grupa trzymająca wykop" decyduje co wejdzie na główną a co nie jest co najmniej zagadkowe.
Gdy użytkownicy wpadli na głupi pomysł, aby zakopywać wszystkie treści i doprowadzić liczbę znalezisk w wykopalisku (wykopowa poczekalnia) - administracja bez zastanowienia rzuciła się banować wszystkich na amen (permanentnie).
Tym razem poszło nie o grupkę zwykłych użytkowników a wręcz "elitę" wykopu w tym jednego moderatora i osobnika, który zwykle jest w czołówce rankingu. (zrzut ekranu). Znam wielu z tych użytkowników. Z kilkoma się przyjaźnie z innymi wojowałam nie raz i nie dwa. Część z nich nie jest mi znana.
Nie dziwi więc, że administracja najpierw chciała wyciszyć sprawę, potem napisała, że gdzie indziej jest jeszcze gorzej aż w końcu posypało się kilka banów - z tej listy zabanowano kilku, na tydzień czasu choć regulamin wykop.pl wyraźnie prezyzuje iż :

Użytkownicy są zobowiązani do niedziałania w celu manipulowania treściami lub wynikami Znalezisk w serwisie Wykop.pl, do niespamowania serwisu Wykop.pl oraz do powstrzymywania się od jakichkolwiek działań mogących utrudnić lub zakłócić funkcjonowanie serwisu Wykop.pl i korzystanie z usług serwisu Wykop.pl w sposób uciążliwy dla innych Użytkowników.
a użytkownicy, którzy manipulowali głosami dotychczas dostawali permbany. Do wczoraj.

Co to oznacza dla portalu i ludzi, którzy go odwiedzają? Wykop to po prostu fałszywy obraz polskiej społeczności internetowej manipulowanej tak jak wygodnie danej (i jak się okazuje nie jednej) grupie użytkowników i w zasadzie administracja na to cicho przyzwala bo nawet permbanów nie rozdano, nie zabanowano co aktywniejszych użytkowników - po prostu pełne przyzwolenie. I pewnie nawet banów by nie było, gdyby nie presja wielu użytkowników pod komunikatem administracji.

Gdy owe kozły ofiarne wrócą, wraz z kolegami, którzy nie zostali ukarani - dalej będą robić swoje, tylko sprytniej, będą się umawiać na gg, ircu, czy w dowolnym innym miejscu tak aby nie dać się znów namierzyć.

Czytasz wykop - musisz się spodziewać tego, że prawdopodobnie ktoś zmanipulował to czy inne znalezisko. Ze złośliwości? Dla nieokreślonych bliżej korzyści? A może za pieniądze, aby zareklamować jakąś firmę, albo pogrążyć inną? Tego już nie możesz być pewny. Bo to jest wykop - tu się manipuluje, za zgodą i cichym przyzwoleniem administracji.

Dla mnie i wielu innych dotychczasowych użytkowników postępowanie administracji Wykopu w tak poważnej sprawie jest dziwne. Cały portal właśnie bardzo stracił na wiarygodności. Bo jak tu cytować gdzieś portal, którego użytkownicy manipulują treściami jak im wygodnie? Rzuca to cień nie tylko na obraz polskiego środowiska internautów, których Wykop był przecież (fałszywą) twarzą i najbardziej rozpoznawalną społecznością. Rzuca to także cień na wiarygodność Grupy Allegro, bo przecież Wykop.pl jest teraz jej częścią.

 

internet

Komentarze

0 nowych
FaUst   13 #1 29.01.2013 20:44

Wykop już dawno wyleciał u mnie z RSSa, głównie ze względu na "gimbusów" komentujących znaleziska i przeświadczenie (jak widać fakt) manipulowania wykopami. Miało to miejsce na długo przed przejęciem portalu przez QXL.

PS
Sam się kiedyś zdziwiłem, że na wykopie nie było słowa o norc.pl

PS2
I dlatego nie chcę "głosu ludu" przy nominowaniu wpisów na blogu do nagród, przynajmniej w formie wykopo-podobnej.

Ave5   8 #2 29.01.2013 20:52

Wykop to idealny przykład na to, jak wziąć coś świetnego, dodać 'w Polsce' i otrzymać katastrofę. W tym przypadku chodzi o agregator treści na podobę Reddita.

  #3 29.01.2013 20:56

W poprzednim wpisie pisałaś, że wykop się "skończył", to teraz ta afera potwierdza, że trzeba temu portalowi dać umrzeć śmiercią naturalną, bo raczej cudów, w stylu zmartwychwstanie nie będzie.
@FaUst
No tak, tutaj na DP da się odczuć mimowolny, ale zawsze podział pośród użytkowników na tych co byli na HZ i na tych co nie byli na HZ.

  #4 29.01.2013 20:56

Nie napisałaś, że te manipulacje dotyczyły tylko polityki

  #5 29.01.2013 20:59

Tyś to jest zawsze najbardziej pokrzywdzona przez los :DDDD

gavron   5 #6 29.01.2013 21:02

Jak już mówiłem, niema dowodów na to,że inne kanały były siedliskiem manipulatorów.

Druedain   14 #7 29.01.2013 21:03

@Ave5
Śledzisz może Mariusza Maksa Kolonko na YT? :)

@FaUst
Wątpię by administracja DP w podobnej sytuacji broniła manipulatorów. Są ku temu powody ;) .

djfoxer   19 #8 29.01.2013 21:04

Jak dla mnie największym problem są reklamy allegro dodawane do powiązanych. Zupełnie jest to teraz nieczytelne.

  #9 29.01.2013 21:13

Dokladnie, wykop zaczyna przypominac telewizje publiczna. Rzygaj tecza z nami a jak sie nie podoba to wypad.

FaUst   13 #10 29.01.2013 21:22

@Druedain
Miałem na myśli samą możliwość zawiązania tajno-cicho-ciemnej zakopująco-odkopującej grupy niż faktu ukrywania tejże przez administrację :)

Xanthia   11 #11 29.01.2013 21:25

@djfoxer Było sobie kiedyś oświadczenie użytkownika @wykop - głosu administracji
http://www.wykop.pl/wpis/577555/ -
Zanim zasypiecie nas komentarzami to trzy uwagi
#1 nie będzie wysypu allegrowych reklam
#2 nie będzie ingerowania w znaleziska
#3 nie będziemy gadać o kasie :)
ad 1 już masz odpowiedź, ad 2 - niejednokrotnie manipulowali znaleziskami w liście najbardziej popularnych, to samo jeśli chodzi o treści publikowane na facebooku... Czysta hipokryzja.

A tu oświadczenie jednego z użytkowników, którzy po tej aferze odeszli po kilku latach aktywnego udziału w społeczności - http://www.wykop.pl/wpis/1030877/drodzy-wykopowicze-jak-mowi-kohelet-kazda-rzecz-ma/

Autor edytował komentarz.
cabis   13 #12 29.01.2013 21:57

"Gdy użytkownicy wpadli na głupi pomysł, aby zakopywać wszystkie treści i doprowadzić liczbę znalezisk w wykopalisku (wykopowa poczekalnia) - administracja bez zastanowienia rzuciła się banować wszystkich na amen (permanentnie)."
No nie do końca, jeśli masz na myśli wigilijne zakopywanie to niektórym zdjęto bana.
Poza tym zawsze tak jedziesz po wykopie że aż jestem ciekawy co masz do powiedzenia na temat strims.pl (bo chyba tam też masz konto o ile się nie mylę) i jak to wygląda w porównaniu do wykopu :)

Xanthia   11 #13 29.01.2013 22:10

@cabis Zgadza się o wigilijnej akcji piszę. I faktycznie zdjęto bana np użytkownikowi Kamdz - http://www.wykop.pl/ludzie/kamdz/ - jak widać to też nie byle kto. Ale akurat go znam i uważam że jest całkiem w porządku. Niestety to jest przykład tego, że nie wszyscy są traktowani na równi. Użytkownicy bardziej aktywni są traktowani z pobłażaniem.
Co do strims.pl to tam właśnie się przeniosłam. Uważam, że to świetny portal, rządzi się innymi prawami, jest trochę inaczej zorganizowany, przez to ciekawszy.
Najważniejsza różnica jest taka, że tam treści (odpowiednik znalezisk) nie przepadają w wykopalisku (po 24h), są widoczne zawsze. Kategorie są podzielone na strimy, każdy może jakiś subskrybować bądź założyć swój (po jakimś czasie), jest bardziej kopią Reddit niż Wykopu. Społeczność jest fajna, jest sporo ludzi, którzy przeszli po prostu z Wykopu, inni to spadochroniarze po jakichś akcjach (jak ta w Wigilię) inni to po prostu zwykli użytkownicy, którzy skąd się tam dowiedzieli o Strimsie. Są też niektóre trolle wykopowe, ale ich można się łatwo pozbyć z własnych strimów :)

Yuri20   5 #14 29.01.2013 22:14

Tak się kończy jak na portalach panuje demokracja :D Dlatego wszędzie powinna panować monarchia.

  #15 29.01.2013 22:43

Na pewno dla zasady zakopują tematy związane z SEO - ale to, że coś było ustawiane to juz przesada. I do tego moderator...

Over   9 #16 29.01.2013 23:19

taki portal dla mnie to coś podobnego do pudelka etc. nic wartościowego i niegodne uwagi...
wole DP tutaj przynajmniej są konkrety a nie nie stworzone historie z piekła rodem, he

djfoxer   19 #17 30.01.2013 07:48

@Over
Nie zgodzę się z Tobą. Na wykopie jest wiele ciekawych treści i biorąc średnią, to jakościowo są dobre. Po to masz kategorie, żeby wybrać to co Ciebie interesuje. Inny problem, to jak pisze Xanthia, to sposób "filtrowania" treści na głównej.

Autor edytował komentarz.
  #18 30.01.2013 09:41

"Znam wielu z tych użytkowników. Z kilkoma się przyjaźnie z innymi wojowałam nie raz i nie dwa."
Proszę sprostować to krzywdzące pomówienie. Nikt od nas nigdy nie przyjaźnił się z Xanthią (Nemką).

  #19 30.01.2013 10:08

Yyyyy a co to jest wykop ?
:D

Druedain   14 #20 30.01.2013 10:25

@Over
To ciekawe, bo Wykop to jedynie strona pośrednicząca, na której np. są pokazywane rzeczy z DP. Jeśli więc Wykop to pudelek, nic wartościowego i niegodne uwagi, to de facto napisałeś teraz, że połowa internetu, w tym DP, jest podobna do pudelka, bez czegokolwiek wartościowego, nie godna uwagi.

  #21 30.01.2013 10:58

@Druedain ja się zgodzę, że połowa, nawet z 75% rzeczy w internecie jest bez czegokolwiek wartościowego, wyłączając DP, której jest w tych 25%. Ja też uważam, że wykop to taka zbieranina, często pudelkowatych wiadomości. Często mi znajomi podsyłają jakieś "newsy" z wykopu i często z rzetelnością i z faktami to one mają mało wspólnego. Jeżeli dzisiejsza młodzież czerpie wiedzę o świecie, gospodarce i polityce z Wykopu to tylko siąść i płakać. Często się spotkałem u znajomych z twierdzeniem, że to co jest na wykopie to to jest pewnikiem... mało kto zada sobie trud, żeby dotrzeć do źródła, wolą medialną, bezwartościową papkę i za to będziemy płacić w przyszłości...

Axles   18 #22 30.01.2013 13:03

Nie bądźmy aż tacy surowi w stosunku do treści jaka jest na Wykopie, wiadomo znajdzie się chłam jak na pudelku, ale na jakiej jakiej stronie tak nie ma, nawet na DP zdarzają się rzadko bo rzadko 'pudelkowe' wpisy :)

MichałT   4 #23 30.01.2013 13:35

Zjawisko o którym piszesz jest znacznie bardziej złożone... podobna sytuacja (grupa próbuje rządzić wszystkim i wszystkimi) ma miejsce na wielu polskich forach. Gorzej jak kilku głąbów dorwie się do moderacji... wtedy jest tragedia... Albo o zgrozo jak jakiś patałach założy forum i się na nim zarejestrujesz. Dlatego ja np. udzielam się jedynie na DP i blogach... Z blogami np. to jest tak że jak znajdziesz kogoś konkretnego, to wiesz że nie pozwoli sobie na dziecinadę w treści i w dyskusji - i to jest ok...

Autor edytował komentarz.
  #24 30.01.2013 15:08

A nie pisałam już że wiejska ceśka to świr.

WODZU   18 #25 30.01.2013 22:08

Zacznę może od tego znanego obrazka http://z1.demoty.pl/cf0b809a200aa16236e40e23aa3fd2e54b9e3aaf/facebook
Mamy coś za darmo, więc handluje się nami, a konkretnie naszą mniej lub bardziej prawdziwą "oglądalnością".
Cały czas jesteśmy poddawani manipulacji przez media. Media to władza i trzeba być świadomym, że podają to, co jest na rękę danej organizacji, partii, korporacji. Kilka razy zdarzyło mi się napisać na ceneo.pl recenzję zakupionego produktu. Recenzja zawierała plusy i minusy towaru, była zgodna z zasadami regulaminu i dobrego smaku wypowiedzi. Zapisałem link do opisywanego produktu i zauważyłem, że recenzja raz jest, raz znika. Nie wiem jakie są tego przyczyny, ale od czasu publikacji już trzykrotnie pojawiała się i znikała.

Autor edytował komentarz.
  #26 31.01.2013 00:11

@Xanthia

"Bo zawsze można przecież ponownie dodaną treść o zbliżonym temacie zakopać jako duplikat.
Przykładem może być Norc.pl - nigdy (a próbowano kilkukrotnie) nie udało się umieścić na stronie głównej informacji o świetnym systemie street wiew, który kilka lat wyprzedził Google Street View"

Nie zgodzę się z tym, ten serwis był wykopywany kilkukrotnie, jednak nie wszedł na główną nie z powodu zakopania, tylko małej ilości wykopujących - zakopów było mało (wszystko do sprawdzenia w wyszukiwarce)

"O samej aferze też trudno znaleźć informację, jeśli nie jest się aktywnym użytkownikiem mikroblogu (odpowiednik czata) czy bardzo uważnym przeglądającym. Próżno szukać znaleziska "Nowa afera na wykopie" w ostatnio popularnych, choć zdobyła wystarczającą liczbę głosów i wyświetleń, nie wspominając o komentarzach, których jest ponad 1100."

Wybacz z tym też się nie zgodzę, w HIT-ach wykopu cały czas ta informacja jest na pierwszym miejscu - sprawdziłem przed chwilą.

"Gdy użytkownicy wpadli na głupi pomysł, aby zakopywać wszystkie treści i doprowadzić liczbę znalezisk w wykopalisku (wykopowa poczekalnia) - administracja bez zastanowienia rzuciła się banować wszystkich na amen (permanentnie). "

Administracja miała rację z banami permanentnymi. A gdyby na dobrychprogramach nagle grupa użytkowników wpadła na pomysł oceniania na minimum wszystkich programów i to na kilku nikach każdy z nich, tylko po to żeby "ubić" program w rankingu - lubi mieliby inny głupi pomysł. Reakcja powinna być taka sama i na wykopie taka była.

Podsumowując rozumiem przekaz Twojego wpisu i się w dużej mierze zgadzam, a szczególnie z tym, że administracja i szefostwo portalu powinno w końcu coś z tym zrobić. Same bany tak jak mówisz mogą nie pomóc, zawsze można umawiać się na innym poratlu, forum czy gg. Musi być jakiś mechanizm, algorytm, który będzie takim akcjom przeciwdziałał.

Xanthia   11 #27 31.01.2013 07:31

@M. Gwoli ścisłości ;)

"Nie zgodzę się z tym, ten serwis był wykopywany kilkukrotnie, jednak nie wszedł na główną nie z powodu zakopania, tylko małej ilości wykopujących - zakopów było mało (wszystko do sprawdzenia w wyszukiwarce)"
Sprawa z Norc.pl wygląda tak, że było dodawanych kilka znalezisk, niektóre wiele lat temu, niektóre zginęły w wykopalisku, bo mogły być dodane w nieodpowiednim czasie, inne były zakopywane, podobnie jak moje znalezisko o tym. Do sprawdzenia ;) - http://www.wykop.pl/link/1174797/sosnowiec-i-inne-miasta-maja-street-view-juz-od.../ - jak widać w parę minut zostało zakopane jako duplikat choć samo znalezisko NIGDY nie pojawiło się na stronie głównej. Dla mnie Duplikatem może być coś co było na stronie głównej. Ewentualnie jeśli coś jeszcze wisi w wykopalisku i ktoś dodaje coś o podobnej treści. W przypadku Norc.pl nic takiego nie miało miejsca.
"Wybacz z tym też się nie zgodzę, w HIT-ach wykopu cały czas ta informacja jest na pierwszym miejscu - sprawdziłem przed chwilą."
Jest taki box po prawej stronie strony wykopu, Ostatnio popularne - "Nowa afera na wykopie" nigdy się tam nie pojawiła. W hitach u mnie też go nie ma. Po wylogowaniu także. Zresztą była masa komentarzy na ten temat na mikroblogu jak i w samym znalezisku. Co do hitów, może administracja po publikacji tego tekstu wrzuciła go do hitów, aby czasem się pokazywało. Tego nie sprawdzałam. "Nowa afera na wykopie" NIGDY nie pojawiła się w boksie Ostatnio popularne - i o tym pisałam. Do hitów to ja nigdy nie zaglądam, bo i po co? ;)

gavron   5 #28 31.01.2013 20:38

Szkoda, że nie napisałaś nic o braku profesjonalizmu administracji, która po raz kolejny okazała się fatalna! Traktowanie użytkowników jak idiotów i faworyzowanie części z nich to nie jedyny problem tej "administracji"

  #29 19.02.2013 19:12

Mi napisali że 50 zł dziennie i miejsce na pierwszej stronie :)