reklama

Xen i lguest w jądrze Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Do powstającej właśnie wersji 2.6.23 jądra Linuksa włączono dwa rozwiązania wirtualizacyjne: Xen oraz lguest. Dzięki nim oraz zintegrowanym już w wersji 2.6.20 KVM Linux stanie się jeszcze uniwersalniejszą platformą wirtualizacyjną.

Xen to popularny monitor maszyn wirtualnych. Pozwala na Linuksie i NetBSD uruchamiać wiele wirtualnych maszyn, na których mogą działać różne systemy operacyjne. Chociaż maszyny działają na jednym fizycznym komputerze są od siebie całkowicie niezależne. Wydajność maszyn uruchomionych pod kontrolą Xena jest bardzo dobra, zbliżona do wydajności komputera-hosta. Xen znalazł się w jądrze Linuksa poprzez serię patchy Jeremy'ego Fitzhardinge'a.

lguest to prosty nadzorca do uruchamiania Linuksa na Linuksie. W przeciwieństwie do KVM nie wymaga sprzętu zgodnego z VT/SVM, jest też prostszy niż Xen bo wystarczy załadować moduł za pomocą modprobe. lguest jest niewielki, ma tylko 5000 linii kodu. Łatwo go też modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb. Minusem jest wydajność mniejsza o ok. 30% w stosunku do komputera-hosta.

W tej chwili najnowszą wersją jądra Linuksa z gałęzi stabilnej jest 2.6.23-rc1.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama