Nowa odsłona OpenZFS 2.0 ze zunifikowanym wsparciem Linuksa i FreeBSD

Strona głównaNowa odsłona OpenZFS 2.0 ze zunifikowanym wsparciem Linuksa i FreeBSD
30.11.2020 08:59
Nowa odsłona OpenZFS 2.0 ze zunifikowanym wsparciem Linuksa i FreeBSD
Darek Walach
Darek Walach
bDUpyHcm

Brian Behlendorf, postać najważniejsza w świecie linuksowych programistów ZFS, opublikował wydanie OpenZFS 2.0.0 na portalu GitHub.

bDUpyHbF

Zwiększona funkcjonalność położy kres dawnemu rozróżnieniu między „ZFS na Linuksie” a ZFS w innych systemach operacyjnych (na przykład unixowy FreeBSD). To posunięcie było od dawna wyczekiwane przez społeczność FreeBSD, zwłaszcza, że mapa drogowa została przedstawiona już 2 lata temu. Jednak dopiero to wydanie czyni go w pełni oficjalnym.

Nowa wersja OpenZFS 2.0.0 jest już dostępna we FreeBSD, gdzie można ją zainstalować z portów (nadpisując system podstawowy ZFS) w systemach FreeBSD 12 i będzie podstawową wersją FreeBSD w nadchodzącym FreeBSD 13. W Linuksie sytuacja jest nieco bardziej niepewna i zależy w dużej mierze od posiadanej dystrybucji Linuksa.

Użytkownicy Linuksa, którzy korzystają z modułów jądra OpenZFS zbudowanych na DKMS, raczej szybko otrzymają dostęp do nowej wersji. Użytkownicy Ubuntu prawdopodobnie nie zobaczą OpenZFS 2.0.0 aż do Ubuntu 21.10, co może potrwać prawie rok. Jednak użytkownicy Ubuntu będą mogli skorzystać z wiedzy popularnego i niezależnego programisty (jonathonf PPA ), który może udostępnić go znacznie wcześniej.

bDUpyHbH

Moduły OpenZFS 2.0.0 można budować ze źródeł dla jądra Linuksa od 3.10-5.9 - ale większość użytkowników powinna trzymać się prekompilowanych modułów z dystrybucji lub pochodzących od uznanych programistów. Warto pamiętać, że „daleko poza utartym szlakiem” nie jest zwrotem, który należy stosować do systemu plików w którym znajdują się cenne dane!

Pełną listę zmian i funkcjonalności można znaleźć w informacji o na GitHub pod tym adresem.

Udostępnij:
bDUpyHcD