Z tym dodatkiem Firefox przejmie kontrolę nad mobilnym Chrome i Safari

Strona główna Aktualności

O autorze

Użytkownicy nierzadko zarzucają Mozilli, że zajmuje się kwestiami zupełnie nieistotnymi, zamiast naprawić to, co naprawdę doskwiera użytkownikom Firefoksa (a zwykle chodzi o responsywność interfejsu i zużycie pamięci). Czy tak jest w rzeczywistości – nie nam rozsądzać. Na pewno jednak z pracy twórców Firefoksa mogą zadowoleni być programiści. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przeglądarka ta stała się znakomitym środowiskiem programistycznym dla webdeweloperów. Wciąż jednak brakowało wygodnego sposobu, by wykorzystać Firefoksa do pracy nad mobilnymi wersjami stron. Dzięki zaprezentowanymu właśnie eksperymentalnemu rozszerzeniu problem ten znika.

Ani Firefox OS, ani mobilny Firefox na Androida „szału nie zrobiły”. Na urządzeniach mobilnych rządzą wspólnie WebKit (Safari) i jego kuzyn Blink (Chrome) – z perspektywy programistów aplikacji webowych silniki od siebie nieodróżnialne. By Firefox nie stracił wartości dla webdeweloperów, jego wbudowane narzędzia programistyczne muszą pozwolić na zdalne debugowanie tych najważniejszych mobilnych przeglądarek iOS-a i Androida.

Rozwiązuje to pokazany właśnie Firefox Tools Adaptor, rozszerzenie działające już z najnowszym Firefoksem Nightly. To nowa implementacja protokołu narzędzi deweloperskich Firefoksa, który teraz zamiast bezpośrednio wchodzić w interakcję z zawartością strony, może „rozmawiać” z tym, co ujawniane jest przez mobilne Chrome i Safari. Komunikacja odbywa się wewnątrz procesu Firefoksa, w sposób przezroczysty dla programisty, który nacisnął klawisz F12.

Na razie w tej wczesnej wersji zdalnego debuggera można korzystać z Inspektora, Debuggera i Konsoli. Kolejne narzędzia będą dołączane do Firefox Tools Adaptora w miarę postępów prac nad rozszerzeniem. Oczywiście nie zastąpi to testów na urządzeniach docelowych, ale powinno znacząco przyspieszyć prace – na pewnym etapie po prostu nie będzie trzeba się przełączać pomiędzy różnymi narzędziami deweloperskimi od różnych producentów, wszystko będzie można zrobić w Firefoksie.

Wyjaśnienia, jak korzystać z Firefox Tools Adaptora znajdziecie na stronie projektu, sam dodatek dostępny jest na FTP Mozilli, w wersjach dla Linuksa, Windows i OS X. W przyszłości narzędzie powinno nawet być w stanie obsłużyć mobilnego Internet Explorera – póki co współpracuje tylko z Chrome 37 na Androidzie oraz aktualnym Safari dla iOS 7.

© dobreprogramy
s