Za 400 mln USD Google przejęło startup DeepMind, pracujący nad myślącymi maszynami

Strona główna Aktualności

O autorze

Wieść o przejęciu przez Google firmy Boston Dynamics, znanej przede wszystkim z prac nad wszelkiej maści robotami kroczącymi, choć wzbudziła uznanie wśród analityków biznesowych, to wśród internautów wywołała przede wszystkim nieco nerwową wesołość. Wizje robotów takich jak Cheetah, ścigających po ulicach internautów, którzy ośmielili się np. włączyć AdBlocka dla AdSense, stały się częstym tematem wątków na 4chanie, a następnie na bardziej konwencjonalnych serwisach społecznościowych. Przejęcie to sprowokowało też sporo poważniejszych dyskusji na temat zrobotyzowanej gospodarki, w którą wydaje się tak angażować Google. A skala tego zaangażowania tylko rośnie – świadczą o tym najnowsze wieści z Mountain View.

Londyński startup DeepMind, działający od 2010 roku, oficjalnie zajmuje się pracami nad algorytmami maszynowego uczenia dla symulatorów, handlu internetowego i gier. Stoi za nim dość znany ekspert od neuronauk Demis Hassabis, będący jednocześnie jednym z najlepszych graczy w konkurencji Pentamind olimpiady sportów umysłowych. Do tej pory projekt zdobył finansowanie na poziomie 50 mln dolarów, tworząc silny zespół co najmniej 50 ekspertów od AI, z których wielu wcześniej pracowało w Google, Facebooku i Baidu. Tyle dane oficjalne.

Nieoficjalnie plany DeepMinda są znacznie bardziej śmiałe: w 2012 roku Larry Wasserman, matematyk z Carnegie Mellon University, sugerował, że celem startupu jest ożywienie marzeń o AI, zbudowanie systemu, który będzie myślał. Umożliwić miałby to wielki postęp w neuronaukach i maszynowym uczeniu, jaki dokonał się w ciągu ostatnich lat – rozwiązania opracowywane przez DeepMind miałyby połączyć obie te dziedziny ze sobą, przynosząc zupełnie nową jakość.

Teraz DeepMind należy już do Google. Startup został kupiony za kwotę, która według różnych źródeł wynosić ma od 400 do 500 milionów dolarów. Samo Google kwoty tej nie potwierdziło, rzecznik firmy potwierdził jedynie, że do transakcji tej doszło w ten weekend. Uchylił się jednocześnie od odpowiedzi na pytania związane z zadaniami, jakie zespół DeepMind miałby realizować dla nowego właściciela.

Google jednocześnie na własną rękę pracuje nad sztucznymi inteligencjami, z całkiem niezłymi rezultatami. Ostatecznie dyrektorem ds. inżynierii firmy jest od ponad roku Ray Kurzweil, słynny futurysta i transhumanista, wieszczący przyszłość, w której niewspomaganym maszynowo ostatnim przedstawicielom homo sapiens pozostanie życie w rezerwatach. Efekty prac jego zespołu są całkiem spektakularne – niedawno jeden z programistów firmy, Quoc V. Le pochwalił się, że w pewnych specjalistycznych zastosowaniach google'owe AI są już lepsze niż ludzie.

Notabene nie jest to jedyne przejęcie firmy pozornie nie mającej zbyt wiele wspólnego z rdzennym biznesem Google'a – usługami internetowymi i reklamą. W tym miesiącu gigant z Mountain View poinformował o przejęciu za 3,2 mld dolarów firmy Nest, zajmującej się produkcją alarmów domowych, termostatów i innych urządzeń dla inteligentnych domów.

© dobreprogramy
s