"BBC News": ARM zawiesza współpracę z Huawei. To problem większy niż z Google

"BBC News": ARM zawiesza współpracę z Huawei. To problem większy niż z Google

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
22.05.2019 15:20, aktualizacja: 23.05.2019 01:05

Brytyjski ARM zdecydował się na zawieszenie relacji biznesowych ze spółką Huawei – donosi "BBC News", powołując się na notatkę służbową firmy. Dla chińskiego producenta jest to cios nawet mocniejszy niż blokada na usługi Google'a. W praktyce oznacza, że Huawei nie wyprodukuje żadnych mikroprocesorów, będących niezbędnym elementem każdego smartfona

Według "BBC News" pracownicy ARM zostali poinstruowani przez zarząd, aby wstrzymać "wszystkie aktywne kontrakty, uprawnienia do wsparcia i wszelkie oczekujące zlecenia" dla Huawei.

ARM ma siedzibę w Wielkiej Brytanii i jest własnością japońskiej grupy SoftBank, więc w teorii nie jest to efekt blokady USA na handel z Huawei. Jednak z sobie tylko znanych powodów ma respektować rozporządzenie Departamentu Handlu USA.

Dziennikarze sądzą, że ARM może obawiać się Amerykanów, gdyż wykorzystuje w jakimś stopniu ich własność intelektualną i technologie.

Werdykt nie jest oficjalny. Pochodzi z ujawnionej przez "BBC News" notatki służbowej ARM. Jednak jeśli informacja się potwierdzi, konsekwencje będą znacznie poważniejszymi niż utrata wsparcia Google'a, Intela czy Qualcommu. ARM licencjonuje bowiem producentowi model programowy czipów (tzw. architekturę), dzięki czemu stają się kompatybilne z powszechnie stosowanymi rozwiązaniami. Bez tej licencji nie można legalnie wprowadzić do obrotu nowych smartfonów - chyba, że opracuje się własny standard. Ale to proces, który może zająć nawet lata.

Czy Huawei nie ma alternatyw? Alternatywy są, choćby otwartoźródłowa architektura RISC-V – ale taka zmiana wywróciłaby do góry nogami wszystkie dotychczasowe plany i projekty Huawei. Nawet system Hongmeng, czyli alternatywa dla systemu Android, wdrażana po blokadzie na usługi Google, mógłby okazać się bezużyteczny. W końcu też powstawał z myślą o standardzie ARM.

Póki co donos "BBC News" nie został potwierdzony przez żadną ze stron. Czekamy na oficjalne potwierdzenie informacji i ewentualne oświadczenia od ARM i Huawei.

23.05.2019 01:05 Jest oficjalne stanowisko firmy ARM. Doniesienia o zawieszeniu współpracy z Huawei zostały potwierdzone. Czytaj więcej...

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (285)