Zintegrowana grafika Intela lepsza niż 80% kart graficznych? Nowe Iris Pro 6200 bije rekordy wydajności

Strona główna Aktualności

O autorze

Niemal dokładnie wraz z premierą nowych APU Carizzo od AMD, Intel odświeżył swoją linię procesorów Core 5. generacji. Nowe Broadwelle-H dla komputerów desktopowych i laptopów, wyposażone są w nową zintegrowaną grafikę Iris Pro i obiecują dwukrotnie większą wydajność w obciążeniach 3D niż modele dotychczasowe, a także nawet o 95% większą sprawność w multimediach. Jak głosi podpis na jednym ze slajdów Chipzilli, zintegrowana grafika Iris dorównywać ma wydajności 80% dostępnych na rynku samodzielnych kart graficznych.

Przyjrzyjmy się całej linii. Broadwelle-H to pięć modeli dla desktopów i pięć dla laptopów, z sugerowanymi cenami detalicznymi od 244 dolarów (Core i5-5575R – cztery rdzenie, bez HyperThreadingu, zegar 2,8 GHz, 4 MB cache L3 i TDP 65 W) do 623 dolarów (Core i7-5950HQ, cztery rdzenie, HyperThreading, zegar 2,9 GHz, 6 MB cache L3 i TDP 47 W). Wszystkie te czipy zawierają zintegrowaną grafikę Iris Pro 6200, która obiecuje, jak wspomniano, zaskakująco wysoką wydajność… nie za darmo jednak, i nie tylko o pieniądze tu chodzi. Uwazny czytelnik, patrząc na poniższą tabelkę, zauważy o ile wzrosło TDP czipu w porównaniu do Broadwelli bez Iris Pro – mobilne układy będą wymagały porządnego chłodzenia, są zaprojektowane na aż 47 W, o 32 W więcej niż ich odpowiedniki ze słabszą grafiką.

Za sprawą przejścia na proces 14 nm, Intel zdołał pomieścić w Iris Pro 6200 aż 48 jednostek wykonawczych, ułożonych w dwóch warstwach, na które składają się teraz trzy podwarstwy. 1,4-krotny wzrost liczby jednostek wykonawczych, taktowanych zegarem od 300 do 1150 MHz, przekładać się ma na nawet 140% wzrost wydajności w niektórych obciążeniach GPU. Do tego dochodzą korzyści z wykorzystania 128 MB szybkiej pamięci eDRAM, umieszczonej za współdzieloną pamięcią podręczną L3 na własnej magistrali i taktowanej własnym zegarem (do 1800 MHz). Przepustowość tego bloku pamięci ma sięgać 57 GB/s.

Zmiany zaszły też w specjalizowanych blokach do przetwarzania mediów. Wspomagany rdzeniami graficznymi dekoder wideo potrafi zapewnić obsługę wideo HEVC do 4K w 30FPS oraz VP9 do 4K w 24 FPS. W połączeniu z rdzeniami CPU, cały układ jednak powinien poradzić sobie z 4K w 60 FPS. Niestety kontroler wideo nie obsługuje HDMI 2.0, wskutek czego jeśli nie mamy DisplayPorta 1.2 w telewizorze czy monitorze, to jesteśmy ograniczeni do HDMI 1.4, z jego maksymalnym odświeżaniem 24 Hz w ultrawysokiej rozdzielczości. Znacznie lepiej za to wygląda transkodowanie wideo, które nowe specjalizowane jednostki VQE w IrisPro przyspieszyły o nawet 40%.

Czy zintegrowana grafika Intela faktycznie jednak może zastąpić 80% współczesnych kart graficznych? To stwierdzenie wydaje się przesadą, ale jak na zintegrowaną grafikę Iris Pro 6200 radzi sobie świetnie. Pierwsze benchmarki pokazują ogromny wzrost wydajności w grach. W benchmarku Bioshock Infinite (FullHD, niskie ustawienia), Intel Core i7 5775C pokonał AMD A10-7850K stosunkiem 89,1 do 59,7 FPS. Sęk w tym, że sugerowana cena układu Intela to 366 dolarów, tymczasem na Amazonie wspomniany model APU kosztuje 130 dolarów.

Nie do końca też wiadomo, co zrobić z tymi nowymi Broadwellami-H. Na pewno trafią do drogich, wydajnych laptopów, ale po stronie desktopów raczej niewielu zdecyduje się na ich zakup. Jeśli ktoś ma już płytę główną LGA1150, to pewnie ma na niej przynajmniej Haswella. Jeśli ktoś zaś chce grać na takim sprzęcie, to raczej zamiast wymieniać CPU (czy też może należałoby powiedzieć już… intelowe APU?), dokupi wydajną samodzielną kartę graficzną. A jeśli ktoś ma starszy sprzęt, to pewnie raczej poczeka na premierę procesorów Skylake, do których trzeba będzie sobie już kupić nową płytę główną i nowe pamięci DDR4.

© dobreprogramy
s