reklama

Zmarł Wiliam Lowe, dzięki któremu powstał IBM PC

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku IBM rozglądał się za możliwością wejścia na rynek PC, na którym już na dobre zadomowił się Apple. Wszyscy byli wtedy przekonani, że opracowanie produktu zajmie firmie kilka lat — tak, jak miało to miejsce w przypadku rozwiązań dla firm i organizacji, z których słynął. William Lowe rozpoczął pracę w IBM zaraz po studiach (ukończył fizykę na Lafayette College w rodzinnym Easton, gdzie dostał się dzięki stypendium dla koszykarzy), w roku 1962, i zapisał się na kartach historii firmy jako kierownik projektu, który udowodnił, że nawet w tej znanej z mozolnych procedur i powolnej, samodzielnej produkcji każdego elementu maszyny firmie można w rok zbudować gotowy do wprowadzenia na rynek komputer osobisty.

W roku 1980 Lowe zaproponował, że sam wybierze osoby, które będą pracować nad tym projektem i za rok zaprezentuje ukończoną maszynę, przeznaczoną dla zwykłych Kowalskich (czy też dla Johnesów i Smithów). Projekt oczywiście odniósł sukces. 12 sierpnia 1981 roku IBM zaprezentował maszynę znaną jako IBM Personal Computer bądź 5150.

Kluczem do osiągnięcia sukcesu przez zespół Lowe'a było wyjście poza procedury firmy IBM i wykorzystanie komponentów wyprodukowanych przez inne firmy. I tak wewnątrz IBM PC znalazł się mikroprocesor Intel 8088, zaś zainstalowany na nim został system operacyjny o nazwie MS-DOS 1.0, produkowany przez jakąś mało znaną firmę ze stanu Waszyngton. Maszyna kosztowała 1565 dolarów, sprzedawana była bez monitora, a jedyny dostępny przez kilkanaście miesięcy monitor był zielony. Co więcej, początkowo producent nie miał w planach wypuszczenia na rynek kolorowych monitorów CGA, które można podłączyć do 5150, więc użytkownicy ratowali się podłączając telewizory przez złącze kompozytowe. Spóźniony debiut firmy IBM w sklepach detalicznych był wielkim sukcesem i zapoczątkował nowy rozdział w historii komputerów osobistych.

4 lata później IBM i Microsoft zgodzili się na udostępnienie systemu Windows wszystkim producentom komputerów, którzy skorzystają z architektury IBM PC. Lowe powiedział wtedy, że firmy wierzą w otwartą architekturę i widzą jej ogromne znaczenie dla klientów. W tym okresie wspierał także Stevena Jobsa przy konstrukcji komputera NeXT. Gdyby zespół Lowe'a nie zdążył zbudować maszyny w ciągu roku, to kto wie czy dziś wszyscy nie pracowalibyśmy na maszynach z jabłkami na podzespołach AMD…

W 1986 roku Lowe zasiadł na fotelu wiceprezydenta firmy IBM, ale dwa lata później przeniósł się do Xeroxa, któremu miał pomóc rozszerzyć działalność poza podstawowe kopiarki. Później kierował także Gulfstream Aerospace Corporation, New England Business Services i Moore Corporation.

William Lowe zmarł 19 października na atak serca. Miał 72 lata.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić