Kartkówka Online - po co i jak?

Chciałbym podzielić się z Wami moim ulubionym, bo najskuteczniejszym, sposobem zapamiętywania pojęć czy dużych ilości słówek na raz.

Mam słabą pamięć i ciężko skupić mi się na czymś, co jest w zupełności oderwane od praktyki - a czytanie kolumn nowych wyrazów do zapamiętania takie właśnie jest. Co innego używać, co innego wkuwać. No ale czasami wkuć trzeba... co wtedy? Jako typowy posiadacz koszuli w kratę - napisałem do tego kod. :) Niedawno webowe wcielenie owego kodu postanowiłem udostępnić.

W sieci można znaleźć całą masę testów online z różnego materiału. Jednak nigdy nie będzie to dokładnie to, czego potrzebujemy. Zawsze czegoś będzie za dużo, a czegoś za mało. W dodatku interfejsy często są niewygodne lub po prostu zaśmiecone, co utrudnia skuteczne zapamiętywanie.

Potrzebowałem jednak czegoś, co mnie odpyta i nie będzie chciało zerwać ze mną wszelkich kontaktów po trzeciej serii ;) . Wirtualny test to super sprawa - łatwo zapamiętać, można od razu policzyć sobie punkty, procenty i zrobić rzeczy, których stos papierków zapisanych długopisem zrobić nie pozwala.

No... ale ten pechowy materiał, który się nie zgadza. Jak to ogarnąć? Od drugiej strony - zamiast szukać witryny z odpowiednim materiałem, trzeba znaleźć taką, która ten materiał przyjmie od nas. Nie znalazłem, więc zrobiłem taką.

Nie znoszę kłopotać się z formularzami, stosem opcji, czy też najzwyczajniej w świecie nie lubię zagraconych przestrzeni. Dlatego na kartkowka-online.pl materiał się po prostu wpisuje (czy tam wkleja - jak kto woli :) ). To proste. :) Wygenerowana kartkówka prezentuje się na ekranie bardzo minimalistycznie, przy czym czcionka jest wyjątkowo czytelna - to dobre dla wzrokowców.

Tak jak już pisałem - kartce papieru brakuje pewnych kluczowych funkcji. Nie można jej powiedzieć "Słuchaj, to jest trudne jednak, możesz mnie z tego w nowej rundzie przepytać najpierw?". Tutaj wystarczy nacisnąć strzałkę w górę na klawiaturze lub wybrać taką opcję z menu. W kolejnej rundzie pytania oznaczone jako trudne będą losowane pierwsze. :) Tak samo działa to w drugą stronę - jak coś jest łatwe, to można to spokojnie odłożyć na koniec, skoro tak dobrze to zapamiętaliśmy. Są ważniejsze rzeczy.

Podsumowując - kartkówka-online.pl to mój sposób na zapamiętywanie. To test online dokładnie z tego, czego potrzebuję, dokładnie w taki sposób, jak na zajęciach.

Wpis, jakby nie było, jest reklamą - bo przecież ma na celu zachęcenie Was do odwiedzin strony. Robię to jednak dlatego, że chcę się najzwyczajniej w świecie podzielić. Nie jest to projekt komercyjny, nie ma na nim nawet reklam (może kiedyś będą - na utrzymanie strony - teraz godzę się ze stratą 5 groszy dziennie :P).

Mam nadzieję, że komuś z Was ten projekt się spodoba tak, jak spodobał i przydał się mnie oraz grupie moich znajomych.

Jestem otwarty na sugestie zmian w nowej odsłonie, choć nie gwarantuję, że wprowadzę wszystkie.

Cheers!