Adobe Flash. Oto, jak Microsoft wygasi technologię w przeglądarce Edge

Adobe Flash. Oto, jak Microsoft wygasi technologię w przeglądarce Edge

fot. Sean Gallup/Getty Images
fot. Sean Gallup/Getty Images
07.09.2020 15:53

Z końcem tego roku pożegnamy bezpowrotnie technologię Flash. Nikt nie powinien za nią zresztą zbytnio tęsknić. Microsoft podzielił się właśnie swoimi planami wygaszenia tego przestarzałego rozwiązania, jakie towarzyszyło nam od prawie 2 i pół dekad.

Z racji tego, że Edge jest oparty na silniku Chromium, przeglądarka Microsoftu zablokuje Flasha w tym samym czasie, co Chrome. Jest jednak kilka niuansów, które warto przekazać dalej.

Stopniowe wygaszanie Flasha

Po pierwsze, począwszy od 1 stycznia 2021 roku Adobe Flash Player w wersji zaktualizowanej przez łatkę KB4561600 (z czerwca 2020 r.) oraz wszystkie jego wcześniejsze wersje będą zablokowane od razu.

Dalej, jesienią 2020 roku (jeszcze nie znamy dokładnego terminu) Microsoft udostępni narzędzie zwane "Update for Removal of Adobe Flash Player", którym permanentnie usuniemy Flasha i wszelkie z niego pozostałości w naszym systemie. Wspomniane wyżej narzędzie będzie można uzyskać zarówno poprzez regularną aktualizację systemu Windows, jak i Windows Server Update Service (rozwiązanie korporacyjne dla administratorów) oraz znaleźć je w repozytorium Microsoft Update Catalog.

W ten sposób pozbędziemy się Flasha jeszcze przed jego oficjalnym odcięciem. Należy jednak pamiętać, że jeśli pobierzemy aktualizację z narzędziem do usuwania Flasha, nie będziemy mogli jej odinstalować w tym roku. Taka opcja będzie nam dopiero na początku 2021 roku. Z kolei latem 2021 roku osoby, które samodzielnie nie skorzystały z uaktualnienia pomagającego usuwać Flasha, otrzymają stosowne narzędzie do pozbycia się oprogramowania w ramach aktualizacji zbiorczej.

Na początku 2021 roku firma z Redmond usunie także wszelkie zasoby związane z Flashem, gdy tylko zakończy się ustawowy termin wsparcia tej technologii (czyli 31 grudnia 2020 r.). Wszelkie platformy programistyczne i polityka grup Windows dotycząca Adobe Flash także przestaną działać.

Flash może być potrzebny w niektórych organizacjach. Co wtedy?

Jeśli dana firma używa technologii Flash do systemów wewnętrznych, wtedy Adobe zaleca zwrócenie się do firmy HARMAN, która jest oficjalnym partnerem firmy. Microsoft z kolei zaleca używanie Internet Explorera 11 bądź korzystanie z trybu kompatybilności IE dostępnego w Microsoft Edge. Trzeba będzie się jednak wtedy liczyć z tym, że ani Adobe ani Microsoft nie udostępnią już żadnych aktualizacji bezpieczeństwa dla Flasha.

Microsoft Edge na Windowsa, macOS-a, Androida i iOS-a jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)