Adobe Flash umiera, ale kultowe gry – nie. Uratowano 38 tysięcy tytułów

Adobe Flash umiera, ale kultowe gry – nie. Uratowano 38 tysięcy tytułów

Castle Crashers: gra, która debiutowała w formacie Flash, fot. The Behemoth / Microsoft
Castle Crashers: gra, która debiutowała w formacie Flash, fot. The Behemoth / Microsoft
04.02.2020 10:58, aktualizacja: 04.02.2020 11:42

Zanim gry niezależne stały się fenomenem utożsamianym z konsolami Xbox 360 i PS3, ich naturalnym "środowiskiem" były... strony internetowe. Wtedy to, a mówimy o przełomie lat 90. i 00., kwitły strony pokroju Newgrounds, udostępniające setki mniej lub bardziej udanych, małych tytułów stworzonych jeszcze w Adobe Flash.

Idealna rozrywka w dobie kafejek internetowych. Co ciekawe, kilka popularniejszych z nich, jak na przykład Alien Hominid, czy Castle Crashers później przekonwertowano na Xboksa 360 i inne konsole.

Z końcem 2020 roku, Adobe Flash, który był fundamentem wielu niezależnych internetowych gier, nie będzie już wspierany przez żadną z większych przeglądarek. Część tytułów przeskoczyło na standard HTML5, ale nie wszystkie. Dlatego reszcie z nich groziło odejście w cyfrową niepamięć.

BlueMaxima's Flashpoint Trailer

Całe szczęście w sukurs nadszedł projekt Flashpoint, który zajmuje się zachowaniem gier w Adobe Flash i ich emulacją. Od 2017 roku w ramach tej inicjatywy udało się uratować ponad 38 tysięcy tytułów. Osoby kierujące projektem współpracowały z gigantami technologicznymi (m.in. z Facebookiem, Apple'em, Microsoftem i Google), a ich pomoc znacznie przyspieszyła ten proces.

Fani mogą nawet zasugerować nowe tytuły, a organizacja postara się je dodać, pod warunkiem, że nie napotka się na dezaprobatę twórców. W takim przypadku, jeśli autorzy danych gier sobie tego zażyczą, Flashpoint może dane tytuły usunąć.

Castle Crashers, które zaczynało jako tytuł Flash, fot. Xbox DVR
Castle Crashers, które zaczynało jako tytuł Flash, fot. Xbox DVR

Z Flashpointa można korzystać w dwojaki sposób – pobierając zajmującą 241 GB paczkę (288 GB po rozpakowaniu), która umożliwia rozgrywkę w trybie offline i zawiera wszystkie zarchiwizowane gry. Drugą opcją jest możliwość pobrania znacznie mniejszego, 296 MB pliku i pobieranie tytułów na żądanie (wymaga to dostępu do internetu). Pod tym adresem można ściągnąć obydwie paczki.

Flashpoint to ciekawa inicjatywa, która pozwoli na nostalgiczny powrót do przyszłości, a przy okazji umożliwi zarchiwizowanie wytworów (czy też może reliktów) cyfrowej popkultury, którą wszyscy znaliśmy i pamiętaliśmy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)