Adobe stawia na Androida

Wojciech Cybulski

21.04.2010 22:50, aktual.: 22.04.2010 12:11

Mike Chambers, główny Product Manager odpowiedzialny w Adobe za rozwój technologii Flash poinformował, że jego firma zaprzestanie rozwijania programu CS5 Flash w kierunku tworzenia aplikacji dla telefonów iPhone.

Wraz z wprowadzeniem na rynek pakietu Creative Suite 5 firma Adobe udostępniła swoim klientom narzędzia pozwalające przekształcić aplikacje stworzone we Flashu na format zgodny z tym stosowanym w telefonach iPhone, iPodach Touch i iPadach. Adobe zostało zmuszone do przygotowania takich narzędzi przez politykę firmy Apple, która w swoich urządzeniach przenośnych faworyzuje standard HTML5 blokując równocześnie technologię Flash.

Niedawno Apple zdecydował, że nie tylko zablokuje Flasha w swoim urządzeniach, lecz również zabroni modyfikowania aplikacji utworzonych w tej technologii w taki sposób, by dało się je uruchomić na telefonie iPhone. Tym samym środowisko deweloperów tworzących programy dostępne w App Store zostało pozbawione możliwości korzystania z CS5 Flash oraz innych, podobnych narzędzi.

Wobec powyższego Adobe zdecydowało, że zaprzestanie rozwoju tych funkcji CS5 Flash, które są odpowiedzialne za konwersję aplikacji na standard zgodny z tym stosowanym w telefonach iPhone. Równocześnie Adobe skrytykowało działania Apple zaznaczając, że nie ma technicznych przeciwwskazań, by Flash mógł działać na jego telefonach, a sama technologia nie ustępuje innym, konkurencyjnym rozwiązaniom. Adobe zamierza skupić się teraz na współpracy z Google i tworzonym przez niego mobilnym systemem Android, dla którego przygotowuje już Flash Playera 10.1, a także technologię AIR 2.0.

Podsumowując, Adobe stwierdziło, że zamknięte platformy, takie jak ta promowana przez Apple, są z góry skazane na niepowodzenie. Użytkownicy mają jednak wybór, gdyż technologia Flash będzie wspierana na wielu platformach mobilnych takich jak Android, Palm, Windows Phone 7 czy RIM.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)