Adobe wydaje betę Muse do szybkiego tworzenia aplikacji webowych

Adobe wydaje betę Muse do szybkiego tworzenia aplikacji webowych

Wojciech Kowasz
15.08.2011 12:12

Firma Adobe uruchamia program beta nowego narzędzia, które ma ułatwić i przyspieszyć tworzenie aplikacji webowych — Muse.

Hasłem przewodnim nowego projektu jest możliwość tworzenia bogatych graficznie i zaawansowanych pod kątem technicznym aplikacji webowych bez konieczności napisania jednego wiersza kodu. Projektowanie witryn internetowych w Muse ma być tak proste, jak projektowanie samych interfejsów w istniejących narzędziach Adobe, takich jak Photoshop, Illustrator czy InDesign. Do tej pory tak stworzony interfejs, tak zwany mockup aplikacji, musiał być przekazany deweloperom, by ci mogli go oprogramować i w ten sposób tchnąć życie w projekt. Teraz to ma się zmienić, a gotową aplikację wykonaną w Muse będzie można od razu opublikować w Internecie.

Muse został stworzony w technologii AIR przez grupę programistów Adobe, którzy wcześniej pracowali przy projekcie InDesign. Jest to aplikacja typu WYSIWYG („to co widzisz jest tym, co otrzymasz”) opakowana w znany z innych produktów Adobe interfejs użytkownika. Elementy dodawane do projektowanej w Muse aplikacji można edytować w Photoshopie czy innych aplikacjach firmy, ale całych projektów w nich stworzonych, na przykład wykonanych w Dreamweaverze, nie można otworzyć w Muse. Również w drugą stronę edycja nie jest możliwa. Muse jest pomyślany jako samodzielna aplikacja. Możliwe jest jednak dodawanie w Muse fragmentów gotowego kodu HTML czy widżetów takich jak YouTube lub Google Maps.

Muse jest oferowany bezpłatnie w ramach programu beta. Finalna wersja ma zadebiutować w pierwszym kwartale 2012 roku. Muse sprzedawany będzie jako subskrypcja, a miesięczny koszt użytkowania licencji wyniesie 20 dolarów (lub 15, jeśli zdecydujemy się na płatność za rok z góry). Adobe zastrzega też, że nazwa aplikacji najprawdopodobniej zmieni się przed finalnym wydaniem.

Muse ogłoszony został zaledwie kilkanaście dni po ogłoszeniu innego nowego projektu Adobe, również w wersji beta — Edge. Jest to oprogramowanie umożliwiające łatwe przygotowanie animacji do aplikacji webowych z wykorzystaniem klasycznej osi czasu, a nie skomplikowanego kodu. Treści wykonane w Edge będzie można zaimportować do Muse w celu dalszego wykorzystania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)