AI sprawdzi, czy Twój kaszel oznacza zakażenie COVID-19

AI sprawdzi, czy Twój kaszel oznacza zakażenie COVID-19

AI sprawdzi, czy Twój kaszel oznacza zakażenie COVID-19
Karolina Kowasz
11.03.2021 13:51

Przeprowadzenie testów sprawdzających czy ktoś nie został zakażony COVID-19 jest dosyć kosztowne, a do tego zajmuje nieco czasu. Chcąc usprawnić ten proces naukowcy z Uniwersytetu Essex stworzyli DeepCough3D, który może stać się tanią i szybką metodą wstępnych testów na podstawie dźwięku kaszlu.

DeepCough3D wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizowania próbek dźwięku kaszlu. AI jest w stanie wykryć częstotliwości, których ludzkie ucho nie ma możliwości usłyszeć. Jak możemy dowiedzieć się z badania, przetestowane zostało dokładnie 8380 próbek dźwięku kaszlu, z których 2339 pochodziło od osób z dodatnim wynikiem testu COVID-19 i 6041 od osób, które uzyskały negatywny wynik.

Naukowcy zbadali dwie różne wersje DeepCough w oparciu o liczbę wymiarów tensorów. Jedna i druga, czyli DeepCough2D i DeepCough3D, zostały wdrożone w aplikacji Web CoughDetect, która służy do weryfikacji koncepcji badaczy.

To co jednak najważniejsze to wskaźniki wyników rozpoznawania. Jak możemy się dowiedzieć, metody osiągnęły AUC (obszar pod krzywą) 98,800,83% oraz czułość 96,431,85%. Na podstawie wyników naukowcy są przekonani, że DeepCough może znacząco ułatwić wykrywanie infekcji u osób zakażonych i wpłynąć na zahamowanie pandemii na całym świecie.

DeepCough nie jest pierwszą tego rodzaju próbą wykrycia zakażenia poprzez słuchanie kaszlu. Już w zeszłym roku naukowcom z Massachusetts Institute of Technology, jak możemy dowiedzieć się ze strony uniwersytetu, udało się opracować algorytm, który jest w stanie wykryć około 98% zakażeń COVID-19 u osób zakażonych tą chorobą.

Całą pracę naukową, opisującą sposób badania skuteczności narzędzia oraz dobór próbek do testów, można znaleźć na stronie dziennika IEEE Transactions on Services Computing.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)