AiMesh w praktyce, czyli zasięg WiFi tam, gdzie nawet wzrok nie sięga!

AiMesh w praktyce, czyli zasięg WiFi tam, gdzie nawet wzrok nie sięga!

AiMesh w praktyce, czyli zasięg WiFi tam, gdzie nawet wzrok nie sięga!
Krzysztof Fiedor
04.06.2018 12:59, aktualizacja: 04.06.2018 18:19

W poprzedniej publikacji opisałem definicję sieci kratowej (mesh), która zawitała, można by rzec "pod strzechy". Na rynku, praktycznie co miesiąc, pojawiają się nowe produkty oparte o tę technologię. Wybór gotowych zestawów jest olbrzymi, ja jednak skupiłem się na rozwiązaniu firmy Asus, która do tematu sieci kratowych podeszła zupełnie inaczej. Asus AiMesh to nic innego jak aktualizacja oprogramowania już posiadanych routerów, które zyskują nową funkcjonalność. Co najważniejsze dotyczy to nie tylko nowych modeli routerów, ale też sprzętów sprzed wielu miesięcy, a nawet lat. Przypomnę, że najstarszy router, który otrzymał takową aktualizację premierę miał w 2014 roku! Listę routerów zgodnych z najnowszą aktualizacją znajdziecie poniżej.

Sprawdź ceny routerów z technologią ASUS AiMesh Obecnie są to modele: RT-AC68P, RT-AC68U, RT-AC68UF, RT-AC68W, RT-AC68R, RT-AC68U V2, RT-AC1900, RT-AC1900P, RT-AC86U, RT-AC2900, RT-AC88U, RT-AC3100. Rutery ROG Rapture GT-AC5300, RT-AC5300, ASUS Blue Cave oraz urządzenia z serii ASUS Lyra

W dołączonym materiale wideo skupiam się na praktycznym zastosowaniu (aktualizacja i konfiguracja) technologii Asus AiMesh, gdzie sprawdziłem zasięgi i transfery w środowisku biurowym, najpierw na pojedynczym routerze, a następnie na dwóch urządzeniach połączonych właśnie przez AiMesh. Celem było dostarczenie sygnału WiFi do redakcyjnej kuchni, oddalonej od punktu dostępu o blisko 50 metrów. Do tego, na tak rozległej przestrzeni znalazły się ścianki działowe, kilkoro drzwi, masa sprzętu zakłócającego sygnał i kilka ścian szklanych i sporo konstrukcji stalowych i aluminiowych. Czy uda się obejrzeć klip wideo w kuchni podczas przerwy na lunch, dowiecie się z poniższego klipu.

AiMesh w praktyce, czyli zasięg WiFi tam, gdzie nawet wzrok nie sięga!

Efekt bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Rozwiązanie AiMesh spełniło swoje zadanie, zasięg sieci WiFi podwoił się, i skorzystanie z sieci bezprzewodowej stało się możliwe, w miejscu, gdzie dotychczas nie było szans na taki komfort. Oczywiście AiMesh to nie tylko powielenie zasięgu, to też dostęp do ciekawych dodatkowych funkcji jak AiProtection, bezwiedny roaming między punktami WiFi i co najważniejsze dość niski koszt wejścia do nowego rozwiązania. Przypominam, że aktualizacja dostępna jest dla kilkunastu urządzeń już obecnych na rynku i nie musimy wydawać większych kwot na nowe zestawy gotowe na sieć kratową. Rozwiązanie Asusa wydaje się być całkiem realną i praktyczną alternatywą dla rozwiązań konkurencyjnych.

Na koniec lista mocnych stron technologii AiMesh względem konkurencyjnych rozwiązań:

ASUSAiMeshkonkurencyjneMesh
prędkośćWiFIdo5300Mb/sod1200do3000Mb/swybórwęzłówłączidobierajspośródwytypowanychmodelirouterówASUSdostępnezamkniętepakietyelastycznośćtwórzsiecizjednymSSIDlubzwielomaSSIDograniczonydojednegoSSIDzarządzaniekonfigurujizarządzajzapomocąkomputeralubaplikacjimobilnejtylkozpoziomuaplikacjimobilnejcechypełnaobsługawszystkichfunkcjirouteraograniczonefunkcjerouterakosztopłacalnywystarczydokupićkolejnyrouterASUSbystworzyćsiećAiMeshwysokipozakupiesystemumeshpierwotnyrouterjestzbędny

Pomocne strony o Asus AiMesh

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)