AirPlay 2 dla iOS: Siri w głośnikach i muzyka w wielu pomieszczeniach

Strona głównaAirPlay 2 dla iOS: Siri w głośnikach i muzyka w wielu pomieszczeniach
16.11.2017 10:53
AirPlay 2 dla iOS: Siri w głośnikach i muzyka w wielu pomieszczeniach

Użytkownicy iUrządzeń otrzymają nową generację AirPlay. Druga wersja bezprzewodowej technologii przesyłu multimediów została ujawniona podczas tegorocznej konferencji WWDC i zmierza właśnie na iOS-a. Przyniesie ona sporą dawkę nowości, w tym możliwość odtwarzania dźwięku w wielu pomieszczeniach oraz usprawnienia we współpracy z kompatybilnymi głośnikami.

AirPlay 2 to pierwsza duża aktualizacja bezprzewodowej technologii Apple od 7 lat. Pierwsza wersja pojawiła się w 2010 roku, zastępując AirTunes. AirPlay umożliwia użytkownikom urządzeń z logo nadgryzionego jabłka wygodną, nie wymagającą przewodów, metodą przesyłu danych z wykorzystaniem domowej sieci Wi-Fi, do której podpięte są urządzenia mające się ze sobą komunikować.

350206675497805761

W nowej generacji AirPlay wprowadzony został wyższy poziom buforowania, co pozwala na odtworzenie muzyki lub filmu z innego urządzenia, nawet jeśli opuścimy sieć Wi-Fi. Przykładowo jeśli iPhone będzie urządzeniem nadającym i odbierzemy na nim połączenie lub zaczniemy nagrywać film, to odtwarzanie dźwięku na głośniku kompatybilnym z AirPlay 2 nie zostanie przerwane.

Do tej pory dźwięk w wielu pomieszczeniach możemy odtworzyć wyłącznie przy korzystaniu z AirPlay z poziomu iTunes na macOS-a lub PC. Funkcja dla iOS-a była niedostępna. Wraz z AirPlay 2, również z poziomu iPhone’a lub iPada, będzie można odtwarzać dźwięk w głośnikach rozmieszczonych w kilku pokojach. Nie będzie to funkcjonalność ograniczona wyłącznie do aplikacji Apple, będą z niej mogły skorzystać również firmy trzecie, wydające aplikacje na iOS-a.

350206675498002369

Kompatybilne urządzenia, w tym bezprzewodowe głośniki, będą dzięki AirPlay 2 mogły współpracować z Siri. Pojawi się także wsparcie dla urządzeń automatyki domowej HomeKit, którymi będziemy mogli zarządzać z poziomu głośników wyposażonych w mikrofon.

Pierwszym głośnikiem współpracującym z AirPlay będzie HomePod od Apple, który dodatkowo zostanie wyposażony w Siri. Głośniki kompatybilne z AirPlay 2 nie będą tworzone wyłącznie przez Apple. Firma z Cupertino ogłosiła, że wśród producentów współpracujących urządzeń znajdzie się wiele firm, w tym Bang & Olufsen, Naim, Bose, Devialet, Dynaudio, Polk, Denon, McIntosh, Marantz, Bowers & Wilkins, Libratone, Definitive Technology oraz BlueSound.

350206675498198977

Podczas ostatniej konferencji WWDC, Apple poinformowało, że AirPlay 2 będzie częścią iOS-a 11. Nie dostaliśmy jednak nowej wersji bezprzewodowej technologii we wrześniu, nie znalazła się ona również w iOS 11.1. Apple obiecało, że głośnik HomePod zostanie wprowadzony w grudniu, więc bardzo możliwe, że pełne wsparcie dla AirPlay 2 w iOS, pojawi się jeszcze w tym roku.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)