Aktualizacje Windows 7 trafią na Ryzena i Kaby Lake dzięki tej łatce

Aktualizacje Windows 7 trafią na Ryzena i Kaby Lake dzięki tej łatce

19.04.2017 15:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z marcową rundą aktualizacji systemów Windows zakończonezostało wsparcie dla tych użytkowników Windowsa 7 i 8.1, którzyośmielili się wykorzystać w swoich komputerach nowe procesoryIntela i AMD. Windows Update na takich systemach po prostu przestałoukazywać dostępne aktualizacje. Prawnik mógłby uznać, że jestto naruszenie warunków umowy z użytkownikami – w końcu takiWindows 7 powinien dostawać łatki bezpieczeństwa do 14 stycznia2020 roku – i pomyśleć o pozwie zbiorowym. Pewien haker po prostuprzyjrzał się temu, co Microsoft zrobił i zneutralizowałwprowadzone zmiany. Dzięki niezależnym łatkom, Windows Update znówdziała.

Firma z Redmond chce, by wszystkie nowe komputery z procesoramiKaby Lake i Ryzen działały wyłącznie pod kontrolą Windowsa 10,mimo że technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, by użytkownicyinstalowali na nich Windows 7 czy 8.1. Ba, w wypadku procesorów AMDmożemy skorzystać nawet z paczki sterowników do czipsetu AM4,oficjalnie wydanych na Windowsa 7. Zablokowanie dostępu do WindowsUpdate było ostatnim posunięciem, które miało na dobre zniechęcićużytkowników do takich poczynań. Posunięciem całkiem na czasie,gdyż pojawiły się kłopotliwe doniesienia, że procesory Ryzen wwielu grach lepiej spisują się pod kontrolą „siódemki”, niżnajlepszego z Windowsów.

Podpisujący się jako „zeffy” użytkownik GitHuba przedstawiłwyniki badania dostarczonych przez Microsoft poprawek z marca wpaczce KB4012218. W środku tysiące plików, ale przeszukując jepod kątem wystąpienia ciągów wu*, znalazło się ich raptem 14.Dość, by ręcznie porównać je z plikami niezaktualizowanymi,które blokady dla nowych procesorów nie dostały.

Ostatecznie winowajcą okazał się ciekawy plik wuaueng.dll. Wnim oprócz mnóstwa funkcji związanych z telemetrią, znalazły siędwie, IsCPUSupported i IsDeviceServiceable, które związane sąwłaśnie z testem rodzaju procesora. IsCPUSupported wywoływane jesttylko w tym kontekście, co pokazuje, jak sztuczne jest ograniczeniewprowadzone przez Microsoft.

Na szczęście łatwo pozbyć się tej blokady aktualizacji,łatając pliki wuaueng.dll, tak jak zeffy opisał to w swoim wpisiena GitHubie (np. dla Windows 7 x64 zamieniamy pod offsetem 0x26C948wartość dword_600002EE948 z 0x01 na 0x00 – to sprawi, że funkcjaIsDeviceServiceable zwróci informacje o wspieranym procesorze). Jakoże offsety będą się jednak zmieniały, najlepiej skorzystać zgotowegoskryptu, który działa już z poprawkami z kwietnia (KB4012218,KB4012219, KB4015546, KB4015547, KB4015549 oraz KB4015550).

Uwaga – łatka wciąż oznaczona jest jako alfa, przedwprowadzeniem zmian warto przygotować punktprzywracania systemu.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)