Zakaz Windows 7 na procesorach Ryzen: Microsoft wyłącza Windows Update

Strona główna Aktualności

O autorze

Relacje nowych procesorów AMD Ryzen ze starymi systemami operacyjnymi można określić frazą „to skomplikowane”. Dotyczy to zarówno Windowsa jak i Linuksa. Microsoft jednak komplikacji sobie nie życzy. Wraz z ostatnią paczką aktualizacji dla starszych systemów zadbał o to, by użytkownicy Ryzenów nie mieli wyjścia i korzystali z Windows 10, a nie kombinowali uparcie z „siódemką”. Nie tylko zresztą Ryzenów, to samo dotyczy użytkowników intelowych procesorów Kaby Lake.

Pierwsze informacje o wsparciu Windowsa 7 na platformie Ryzen/AM4 wywołały entuzjazm wśród wszystkich tych, którzy kurczowo się trzymają „siódemki”, z tych czy innych względów. Szybko jednak czerwona drużyna wystosowała dementi – stwierdzono, że Ryzen był jedynie „testowany” na Windowsie 7. Sterowniki zostaną udostępnione tylko na Windowsa 10. Czy w tej sprawie był jakiś telefon z Redmond? Do dziś nie wiemy.

AMD w jakiś sposób jednak chciało przechytrzyć Microsoft. Oficjalne stanowisko firmy to jedno, software to zupełnie co innego. Na stronach czerwonych pojawiły się oficjalne sterowniki dla Ryzena i całej platformy AM4, działające także na 64-bitowym Windowsie 7. Pakiet zawiera sterowniki grafiki, czipsetu, kontrolera AHCI, USB 3.0, RAID – wszystko co trzeba, by mając nową płytę i nowy procesor, zainstalować na takiej maszynie „siódemkę”. Sterowniki te pobierzecie tutaj.

Intel niczego takiego nie zrobił, mimo że nie ma żadnego technicznego uzasadnienia, dla którego Kaby Lake nie mogłoby pod „siódemką” nie działać. Redaktorzy niemieckiego Heise wykazali, że niewielkie manipulacje przy sterownikach zintegrowanej grafiki pozwalają go zainstalować. Owszem, pojawiają się usterki, m.in. nie działa sprzętowy dekoder wideo VP9 – pokazują one jednak, że to wyłącznie brak woli Intela, by zapewnić użytkownikom ogromnie popularnej „siódemki” możliwość skorzystania z nowych procesorów.

Pierwsze benchmarki układów Ryzen 7 z Windows 7 działającym z oficjalnymi sterownikami AMD pokazały, że jest więcej niż nieźle. W wielu grach na DirectX 11 nowy procesor AMD osiągał lepsze wyniki na starszym systemie – najbardziej było to widać w Project Cars, gdzie przewaga siódemki sięgała kilkunastu procent, ale widać było to też w Battlefieldzie 1, Deus Ex czy Total War: Warhammer. Oczywiście było też wiele gier, gdzie wygrywało Windows 10, ale czy o to chodzi? Istotne jest to, że z perspektywy użytkownika Windows 7 jest w pełni zdatnym systemem operacyjnym na Ryzena.

Różnice w wynikach można zapewne wytłumaczyć odmiennymi mechanizmami usypiania rdzeni (Core Parking) – „dziesiątka” efektywniej oszczędza energię przy niskich obciążeniach, „gasząc” 14 z dostępnych 16 wątków. „Siódemka” w tym czasie gasi połowę, wyłączając wszystkie dodatkowe wątki na rdzeniu. Rdzenie są więc wciąż aktywne, nie trzeba ich wybudzać w momencie wzrostu obciążenia,

Microsoft nie jest zadowolony z takiego stanu rzeczy. Od marca Windows 7 i 8.1, uruchomione na sprzęcie z procesorami Ryzen lub Kaby Lake, nie będą już otrzymywały żadnych aktualizacji przez Windows Update, nawet łatek bezpieczeństwa. Próba skanowania dostępnych aktualizacji lub pobrania ich kończy się komunikatem o nieobsługiwanym sprzęcie: Twój komputer wykorzystuje procesor, który nie jest obsługiwany w tej wersji systemu Windows i nie będą otrzymywać aktualizacji. Niekiedy jeszcze możemy zobaczyć błąd 80240037.

Rozwiązanie? Microsoft zaleca uaktualnienie komputerów z systemem Windows 8.1 i Windows 7 do systemu Windows 10 – i to mimo tego, że obiecał dostarczanie aktualizacji do tych starszych systemów odpowiednio do stycznia 2020 roku i stycznia 2023 roku. Czy takie rozwiązanie zadowoli użytkowników? Po pierwszych komentarzach w Sieci można w to wątpić, pojawiają się wręcz wezwania do pozwu zbiorowego.

Nam pozostaje póki co sprawdzić, czy łatki pozyskane przez WSUS Offline Update będą działać z Windowsem 7 na Ryzenie, czy też i to zostało zablokowane. Niebawem damy znać, jak się sprawy mają.

© dobreprogramy
s