Aktywne narożniki w Windows 10 z WinXCorners

Aktywne narożniki w Windows 10 z WinXCorners

Aktywne narożniki w Windows 10 z WinXCorners
Przemysław Kreft
22.08.2017 10:47, aktualizacja: 22.08.2017 11:04

Aktywne narożniki to bardzo przydatna funkcja, którą doskonale znają między innymi użytkownicy systemu macOS czy wielu linuksowych środowisk graficznych. Pozwala ona na wywoływanie określonych akcji poprzez skierowanie kursora do wybranego narożnika ekranu. Czy aktywacja narożników jest możliwa również w systemie Windows?

Aktywne narożniki w systemie Windows

Oczywiście, że tak. Wystarczy skorzystać z darmowego programu WinXCorners. To niewielka aplikacja, która nie wymaga instalacji i wykorzystuje niewiele zasobów komputera. Poniżej znajdziecie poradnik, jak korzystać z tego narzędzia.

Po uruchomieniu, WinXCorners dostępny jest za pomocą ikony w zasobniku systemowym. Na początku warto ustawić uruchamianie wraz z systemem – klikamy na ikonę prawym przyciskiem i zaznaczamy opcję Start with Windows.

Podwójne kliknięcie na ikonę WinXCorners uruchamia główne okno. Za pomocą przełącznika Hot corners enabled możemy aktywować/dezaktywować narożniki. Przy poszczególnych rogach widzimy listy rozwijane, z których wybieramy konkretne polecenia.

Do wyboru mamy kilka opcji. Możemy szybko przełączyć się do trybu podglądu wszystkich otwartych okien (All Windows), wyświetlić pulpit (Desktop) lub uruchomić wygaszacz ekranu (Start Screen Saver). Dodatkowo mamy możliwość wygaszenia ekranu (Monitors Off) oraz otwarcia Centrum akcji Windows (Action Center).

Obraz

Możemy dokonać również bardziej szczegółowej konfiguracji. Klikamy na ikonę programu prawym przyciskiem i wybieramy opcję Advanced. Wyświetlone zostaje okno konfiguracyjne. W części Delayed response możemy określić opóźnienie, z jakim będą reagowały poszczególne narożniki.

Jeżeli zaznaczymy pole Global Delay, będziemy mogli ustawić ogólne opóźnienie dla wszystkich narożników. Podstawową jednostką czasu jest tutaj milisekundy. W celu uniknięcia przypadkowego uruchamiania poszczególnych funkcji podczas poruszania kursorem, warto ustawić co najmniej sekundę. Możemy oczywiście określać opóźnienia także dla każdego narożnika indywidualnie. Jeżeli zaznaczymy dodatkowo opcję Show Countdown, przed aktywacją narożnika zobaczymy odliczanie.

Obraz
Obraz

Custom Command pozwala nam z kolei ustawić własne zadanie. Możemy tam wprowadzić ścieżkę do wybranego programu wraz z opcjonalnymi parametrami. Na przykład - jeśli chcemy zyskać szybki dostęp do wybranej strony internetowej, wystarczy podać ścieżkę do naszej przeglądarki, a w pole Parameters wpisać adres strony. Następnie dodajemy zaznaczenie przy polu Enable Custom Command. Nasza komenda jest teraz dostępna na liście wyboru (Custom Command).

Obraz

Uwaga: WinXCorners jest dostępny tylko w wersji dla systemu Windows 10. Znajdziecie go w naszej bazie. Nie oznacza to jednak, że z aktywnych narożników nie mogą skorzystać osoby korzystające ze starszych wersji „okienek”. Wystarczy, że wykorzystają darmowy program Hot Corners. Oferuje on bardzo zbliżone możliwości.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)