Akumulatory z wbudowaną gaśnicą mają ochronić przed płonącymi smartfonami

Akumulatory z wbudowaną gaśnicą mają ochronić przed płonącymi smartfonami17.01.2017 16:59
Akumulatory z wbudowaną gaśnicą mają ochronić przed płonącymi smartfonami

Ciągle słyszymy o nowych akumulatorach, które miałaby wyprzeć te wykorzystywane obecnie. Na razie jednak nic z tych „cudownych” wynalazków nie weszło do seryjnej produkcji, a więc pozostaje nam korzystanie z litowo-jonywch konstrukcji i zaakceptowanie ich niedostatków. Obecnie stosowane akumulatory nie tylko nie zachwycają pojemnością, ale także mają skłonności do zapalania się. Naukowcy z Uniwersytetu Stanford pochwalili się, że tą drugą ułomność usnęli, a raczej znaleźli sposób na zmniejszenie jej skutków.

Ciągłe powtarzanie o wybuchającym Samsungu Galaxy Note 7 zrobiło się już nudne. Trzeba wiedzieć, że urządzenia innych producentów także potrafią nagle zapłonąć, ale to afera z produktem Samsunga była najgłośniejsza. Najczęstszym powodem pojawienia się ognia jest akumulator, a dokładniej zawarte w nim wyjątkowo łatwopalne substancje.

350193700871366593

Na Uniwersytecie Stanford opracowano akumulator litowo-jonowy, którego uszkodzenie nadal grozi zapłonięciem, ale wbudowana „gaśnica” zapobiegnie rozpowszechnieniu się ognia. Gdy akumulator osiągnie temperaturę krytyczną – w tym przypadku 160 stopni Celsjusza, to środek gaśniczy zostanie uwolniony i zgasi płomienie w ciągu zaledwie 0,4 sekundy. Co ważne, dodanie dodatkowego środka gaśniczego, nie spowodowało spadku wydajności akumulatora.

Rozwiązanie znaleziono w umieszczeniu nowego separatora – półprzepuszczalnej membrany pomiędzy dodatnią, a ujemną stroną akumulatora, w której umieszczono środek ogniochronny. Wewnątrz znalazł się fosforan trifenylu, który zatrzymuje proces palenia. Musiał on zostać otoczony powłoką z polimeru, co zapobiegło przenikaniu elektrolitu. Powłoka po przekroczeniu krytycznej temperatury topi się i wówczas wydzielany jest wspomniany środek gaśniczy.

350193700871563201

Przeprowadzone testy pokazują wysoką skuteczność zmodyfikowanego akumulatora w zwalczaniu płomieni. Zanim jednak technologia trafi to masowej produkcji, musi przejść kolejne testy, niemniej całość już dziś wygląda obiecująco.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)