Algorytm rozpoznający twarze przeszukuje zdjęcia satelitarne Ziemi

Algorytm rozpoznający twarze przeszukuje zdjęcia satelitarne Ziemi

31.05.2013 17:06

Ludzki mózg jest przystosowany do wykrywania w widzianym przez nas obrazie znajomych wzorów. Pareidolia winna jest temu, że odnajdujemy wizerunek diabła we włosach królowej Elżbiety II na kanadyjskim banknocie, wizerunki świętych w przedziwnych często miejscach, twarze w chmurach, w abstrakcyjnych wzorach, albo na powierzchni Marsa w regionie Cydonia. To właśnie Marsjańska Twarz zainspirowała specjalistów od projektowania generatywnego z niemieckiego onformative do zaprzęgnięcia komputera do poszukiwania twarzy na powierzchni naszej planety.

Efektem ich pracy jest projekt Google Faces, który na dostępnych na Google Maps satelitarnych zdjęciach Ziemi znajduje firmy przypominające twarze. Celem eksperymentu jest zbadanie, jak można zasymulować na komputerze fizjologiczny fenomen, jakim jest pareidolia. Algorytm poszukujący twarzy, konkretnie FaceTracker Jasona Saragiha, został „nakarmiony” zdjęciami satelitarnymi Ziemi, które przegląda po kawałku. Po zakończeniu iteracji, czyli obejrzeniu całej powierzchni planety, przychodzi czas na zbliżenie i rozpoczęcie poszukiwań od nowa. Jeśli automat odnajdzie twarz, zapisuje jej współrzędne. Członkowie onformative pochwalili się już wynikami z pierwszych iteracji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nie wszystkie współrzędne podane przez Google Faces kryją obrazy, na których ludzie również widzą twarze. Ze względu na ogromną porcję danych, jaką dostał do analizy program onformative, będzie on działać jeszcze przez kilka miesięcy. Na stronie projektu można znaleźć więcej wyników, odnośniki do ich lokalizacji na Google Maps i film prezentujący program w akcji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)