Amazon prezentuje nowe urządzenia z serii Echo i zwiększa zasięg Alexy

Amazon prezentuje nowe urządzenia z serii Echo i zwiększa zasięg Alexy

Amazon prezentuje nowe urządzenia z serii Echo i zwiększa zasięg Alexy
Oskar Ziomek
28.09.2017 12:00, aktualizacja: 14.02.2018 15:39

Za nami premiery nowych urządzeń Amazonu, które wyraźnie rozszerzają zasięg Alexy, głosowego asystenta, który wcześniej gościł już w innych sprzętach tego producenta z serii Echo. Zaskoczeniem był już sam fakt prezentacji, ale jak się okazało, także jej treść: tym razem pokazano aż 6 nowych urządzeń, w dodatku nie są to jedyne zmiany, o których można się było dowiedzieć.

Nowe Echo

Pierwszą istotną nowością jest wprowadzenie na rynek drugiej generacji domowego asystenta Echo. Nowy produkt jest fizycznie niższy od poprzedniego, ale przede wszystkim także wyraźnie tańszy. Pojedynczy będzie kosztować od niespełna 100 dolarów (to niemal dwukrotnie mniej od oryginału), na niecałych 120 dolarach kończąc – w przypadku wybranych wersji wykończenia, których łącznie jest 6.

Obraz

Amazon zaproponuje również możliwość zakupu trzech urządzeń jednocześnie z dodatkową zniżką 50 dolarów. Urządzenie jest niższe, przez co może wpasować się w więcej miejsc w mieszkaniu, ale jeśli mimo to wygląd pierwszej generacji był dla kogoś bardziej atrakcyjny, Amazon przemyślał i taki przypadek, prezentując...

Echo Plus

To propozycja dla osób, którym bardziej odpowiada wygląd pierwszego Echo. Wersję Plus należy więc rozumieć jako bezpośrednie odświeżenie poprzednika – ten model jest równie wysoki, a dodatkowo wprowadzono w nim dwie główne zmiany: wzbogacono o obsługę smart-home hub oraz poprawiono jakość dźwięku.

Obraz

Cena Echo Plus również będzie niższa niż pierwowzoru i wyniesie niespełna 150 dolarów. Dodatkowo, do pierwszych zamówień będzie można dostać darmową żarówkę Philips Hue Bulb A19, która naturalnie może być obsługiwana przez Alexę i oddzielnie w sklepie Amazonu kosztuje obecnie ponad 45 dolarów.

Echo Spot

O ile poprzednie urządzenia były niejako odświeżonymi wersjami poprzedników, w tym przypadku mowa jest o czymś całkowicie nowym. Echo Spot ma łączyć w sobie wszystkie funkcje dostępne dzięki głosowej Alexy, a dodatkowo zaoferować także wyświetlacz. Na nim natomiast może pojawić się wiele: filmy z Amazon Video, teksty piosenek zsynchronizowane z odtwarzaną muzyką z serwisów streamingowych, a nawet obraz z kamery i podobizna rozmówcy, ponieważ przez urządzenie można będzie wykonywać wideorozmowy.

Obraz

Oczywiście poza tym na ekranie pojawią się także bieżące informacje, które wywołamy Alexą, w tym choćby prognoza pogody czy aktualnie tworzona lista zakupów. Jak sugeruje kształt obudowy, Echo Spot może pełnić także rolę zegarka – użytkownicy będą mogli samodzielnie wybrać jego tarczę, podobnie jak ma to miejsce w smartwatchach. Cena tego urządzenia to niespełna 130 dolarów.

Echo Connect

Echo Connect to kosztujący niespełna 35 dolarów dodatek do dowolnego innego asystenta z Alexą, który pozwoli zamienić go w zestaw głośnomówiący do telefonu. Urządzenie wystarczy fizycznie podłączyć przewodem do innego Echo, a następnie bezprzewodowo sparować z telefonem.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Obsługiwane są oczywiście komendy głosowe, wystarczy więc wywołać Alexę, aby zadzwonić pod konkretny numer lub wezwać pomoc. Podobnie w drugą stronę, przychodzące połączenie będzie głosowo sygnalizowane głosem asystenta (wraz z nazwą rozmówcy na podstawie zsynchronizowanej z telefonem listy kontaktów). Echo Connect dostępne będzie w sprzedaży od grudnia.

Echo Buttons – początek gadżetów dla Alexy

Podczas prezentacji Amazon zapowiedział także zupełnie nową serię urządzeń, a konkretnie gadżety dla Alexy, w ramach której jako pierwszy postanie przycisk. Echo Button, bo o nim mowa, umożliwi interakcję z Alexą, by w efekcie korzystać z przyjaciółmi z gier, które zostaną udostępnione dla asystenta. Na tę chwilę wspomina się o Beat the Intro, Sounds Fun oraz Dungeon Escape.

Obraz

Sam z siebie przycisk ma biały kolor, ale podczas działania jest podświetlany: grafiki prezentują kolor niebieski, zielony i czerwony, zatem niewykluczone są również dowolne inne barwy w ramach kombinacji RGB. Przyciski Echo Buttons będą sprzedawane parami – cena jednego kompletu ma wynieść niespełna 20 dolarów. Urządzenia nie są jeszcze dostępne, mają pojawić się w sklepie w najbliższych miesiącach.

Fire TV

Kolejna nowość to Fire TV – dodatek podłączany do telewizora przez HDMI, który pozwoli odtwarzać na nim między innymi filmy z Netfliksa, Amazon Prime Video, YouTube, Hulu, HBO, SHOWTIME i nie tylko. Obsługuje rozdzielczość 4K, klatkowanie do 60 fps, HDR oraz dźwięk Dolby Atmos.

Obraz

Generalnie do działania ma być potrzebna antena satelitarna, ale część funkcji będzie również możliwa z Anteną HD. Sprzęt będzie dostępny od 25. października, a cena to niespełna 70 dolarów za sam dodatek Fire TV. Można go również nabyć w zestawie z Echo Dot, dopłacając kolejne 10 dolarów, bądź w zestawie z anteną, ale bez Echo Dot za niecałe 75 dolarów.

To wciąż nie wszystko

Prócz nowych urządzeń, podczas prezentacji poinformowano również o współpracy z BMW. Alexa już w przyszłym roku ma trafić do samochodów tej marki oraz wybranych modeli Mini. Obsługiwane będą komendy głosowe, a w odpowiedzi nie tylko odczytywane komunikaty, ale także prezentowane dane graficzne na wyświetlaczu w samochodzie.

Jak widać, Amazon wyraźnie stawia na rynek głosowych asystentów. Oferta domowych urządzeń znacznie się rozszerzyła, a współpraca z BMW może zapowiedzieć rosnącą konkurencję dla istniejących już rozwiązań Android Auto czy też Apple Car Play.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)