AMD ma problem z Ryzenami 7000. Klienci ich nie kupują

AMD ma problem z Ryzenami 7000. Klienci ich nie kupują

Procesor AMD Ryzen
Procesor AMD Ryzen
Źródło zdjęć: © AMD
Oskar Ziomek
18.10.2022 09:57

Malejąca sprzedaż komputerów to najpewniej główny powód, dla którego AMD ma zamiar zmniejszyć tempo produkcji procesorów z serii Ryzen 7000. Ich popularność nie jest zadowalająca.

O szczegółach czytamy w serwisie Wccftech, który dotarł do wewnętrznego raportu AMD. Jak się okazuje, firma liczyła na większe zainteresowanie Ryzenami 7000. Klientów miała zachęcić nowa platforma z podstawką AM5, obsługą pamięci DDR5 oraz obsługująca interfejs PCIe 5.0. Z drugiej jednak strony sprzęt pojawił się na rynku w kiepskim momencie generalnie malejącego zainteresowania nowymi komputerami.

W dobie szalejącej inflacji trudno o sukces na rynku nasyconym przez masowe zakupy nowych pecetów w ostatnich latach, kiedy wiele osób musiało przestawić się na zdalny tryb pracy. Najtańszy AMD Ryzen z serii 7000 kosztuje przy tym ponad 1,7 tys. złotych, wymaga nowej płyty głównej z podstawką AM5 (najtańsza to także podobny koszt) oraz drogich pamięci DDR5 (nie wspominając o pozostałych elementach komputera z GPU włącznie). Sumarycznie "przesiadka" na nową platformę AMD jest więc po prostu droga i prawdopodobnie obecnie decydują się na nią tylko entuzjaści z grubym portfelem.

Jak podaje Wccftech, z raportu AMD dowiadujemy się także, że najpopularniejszy obecnie procesor z nowej serii to model Ryzen 9 7900X - w Polsce wyceniony na ponad 3 tysiące złotych. Ma 12 rdzeni i 24 wątki, ale w ofercie jest jeszcze wydajniejszy AMD Ryzen 9 7950X kosztujący niecałe 4 tysiące.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)