Spada sprzedaż komputerów. "Rozczarowujące wyniki"

Spada sprzedaż komputerów. "Rozczarowujące wyniki"

Komputer; komputery, stary sprzęt; laptop; laptopy; internet
Komputer; komputery, stary sprzęt; laptop; laptopy; internet
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | THAM KEE CHUAN
Oskar Ziomek
12.10.2022 11:57

Sprzedaż komputerów osobistych może rozczarowywać producentów, którzy z pewnością liczyli na znacznie wyższe zainteresowanie sprzętem. Z danych wynika, że w trzecim kwartale 2022 roku sprzedano prawie 20 proc. komputerów mniej niż rok wcześniej.

O szczegółach można przeczytać w publikacji Gartnera. Z liczb wynika, że rok do roku na świecie sprzedano w ostatnim czasie znacznie mniej komputerów. Największe spadki odnotowała firma HP (na poziomie prawie 28 proc.) oraz Acer (przeszło 25 proc.), zaś najmniejsze z analizowanych - Asus (tylko 7,5 proc.). Średnio przekłada się to na sprzedaż niższą o prawie 20 proc., a warto podkreślić, że analizuje się tu zarówno laptopy, jak i desktopy.

Z danych Gartnera wynika także, że sprzedaży nie pomogły obniżki związane z rozpoczęciem roku szkolnego i akademickiego. "Sprzedaż w ramach akcji "powrót do szkoły" zakończyła się rozczarowującymi wynikami - pomimo ogromnych promocji i obniżek cen, co jest spowodowane brakiem zapotrzebowania, ponieważ wielu konsumentów kupowało nowe komputery w ciągu ostatnich dwóch lat" -  podaje Mikako Kitagawa, szef analityków w Gartnerze.

Sprzedaż nowych komputerów - statystyki 2021/2022
Sprzedaż nowych komputerów - statystyki 2021/2022© Gartner

Mimo spadków sprzedaży różnego stopnia w przypadku konkretnych producentów, na rynku nadal najlepszą pozycję ma firma Lenovo, która sprzedała ponad 25 proc. wszystkich nowych komputerów w trzecim kwartale 2022 roku. W tym przypadku sprzedano ponad 15 proc. komputerów mniej niż rok temu (17,1 tys. sztuk w porównaniu do 20,2 tys. w trzecim kwartale 2021 roku), ale to i tak wystarczyło, by utrzymać prowadzenie.

Kryzys w branży komputerów w zasadzie jest... powrotem do normalnych czasów sprzed pandemii koronawirusa. Dla producentów sprzętu to oczywiście potężne spadki sprzedaży i przy okazji mniejsze wpływy do budżetu. Dla nas nie musi być to zła informacja - często oznacza to nadpodaż komponentów, które trzeba będzie sprzedać obniżając ceny (co już teraz widać np. w prognozach dotyczących cen pamięci RAM czy nośników SSD).

Paweł Maziarzredaktor Benchmark.pl

Gartner podaje także szczegółowe dane ograniczone do rynku USA. W tym przypadku sprzedaż komputerów rok do roku spadła tylko o 17,3 proc. (również na bazie porównania wyników z trzeciego kwartału), a najwięcej nowych komputerów sprzedał Dell.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (160)